13172

27.08.2018

Системну проблему з формальними відмовами ДВС відкривати провадження вирішено

Податкові питання: Перевірки державних податкових і фіскальних органів Київ

Об’єкт скарг: Департамент Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (ДВС Мін’юсту) 

Суть скарги: 6 червня 2018 року до РБО звернувся європейський оператор супутникового зв’язку. ДВС відмовлялася розпочинати примусове виконавче провадження проти боржника підприємства. 
У 2011-2014 роках Скаржник надавав послуги супутникового зв’язку державному підприємству УкрКосмос. Проте, як виявилося пізніше, коштів на їх оплату у державного оператора не вистачило. 
В 2014 році Міжнародний арбітражний суд постановив стягнути з УкрКосмосу заборгованість на суму понад 3 млн. дол. США. Довгих три роки ухвала ходила по різних судах України поки нарешті не набрала законної сили у березні 2017 року. 
Скаржник звернувся до ДВС щодо відкриття виконавчого провадження проти УкрКосмосу. Проте держвиконавці в цьому неодноразово відмовляли з безпрецедентним аргументуванням: виконавчий лист не відповідає вимогам законодавства, оскільки у ньому не зазначено прізвище, ім’я та по-батькові судді, який його підписав, були лише прізвище та ініціали. Посилався держвиконавець на п.1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», в якому передбачено, що «у виконавчому документі зазначаються назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім’я, по-батькові та посада посадової особи, яка його видала». 

Вжиті заходи: Інспектор РБО ретельно вивчив матеріали справи. На переконання Ради, виконавчий лист був чинним і виданим уповноваженим судом. Вважаючи відмови ДВС недостатньо обґрунтованими, інспектор двічі зустрічався з керівництвом ДВС та озвучував позицію Ради. 

Результат: 23 липня 2018 року Скаржник повідомив Раду, що ДВС нарешті відкрила виконавче провадження. Справа нарешті зрушила з місця.
Крім того, інспектор Ради виніс питання про різне трактування положень закону і, відповідно, прийняття необґрунтованих рішень держвиконавцями, на рівень Мінюсту. У практиці РБО такі випадки вже траплялися, проблема носила системний характер. Після декількох раундів переговорів, Мін’юст видав лист, в якому закликав департаменти ДВС однаково застосовувати положення закону. Зазначення відомостей про прізвище, ім’я, по-батькові та посада обов’язкове лише для документів, виданих посадовими особами. Для документів, виданих судами та іншими держорганами, такі вимоги не застосовуються. Системну проблему вирішено.
 

Наступний кейс: Енергетична митниця повернула «Газтрону» 4 млн. грн.