13459

17.09.2021

Справа іноземного інвестора зрушила з місця

Національна поліція: процесуальні зловживання Київ

Скарга на: Національна поліція України,  Головне слідче управління Національної поліції України (ГСУ Національної поліції)

Суть скарги: Серед підприємців, які звертаються за допомогою до бізнес-омбудсмена побутує думка, що Рада бізнес-омбудсмена в основному допомагає бізнесу у захисті від необґрунтованого втручання правоохоронних органів у їх підприємницьку діяльність. Насправді ж, статистика останніх скарг, отриманих Радою свідчить про те, що зараз бізнес все частіше звертається до установи, коли не може отримати від правоохоронних органів ефективний захист як потерпіла сторона в межах розслідування кримінального провадження.

З подібною скаргою в червні 2020 р. до Ради звернувся іноземний інвестор, у якого зловмисники протиправно відчужили нерухомість вартістю понад 40 млн. грн. Дізнавшись про злочин, інвестор звернувся до правоохоронних органів. Однак тривалий час інвестор не міг домогтися від слідчого отримання статусу потерпілого та будь-якої інформації щодо прогресу розслідування. Крім того, незрозумілою для власника була спроба правоохоронців передати арештоване майно у розпорядження Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).  Після того, як АРМА спробувало продати арештовану нерухомість, інвестор звернувся за допомогою до Ради.

Вжиті заходи: Отримавши скаргу інвестора, команда Ради невідкладно обговорила справу  на зустрічі із представниками ГСУ Національної поліції, проведеної в межах Меморандуму про партнерство та співпрацю між Національною поліцією України та Радою бізнес-омбудсмена від 7 вересня 2016 року. В ході подібних зустрічей Рада завжди наголошує на тому, що в правовій державі, яка прагне вибудувати довіру громадськості до правоохоронних органів, останні повинні демонструвати певний рівень відкритості, що має означати можливість отримання потерпілим своєчасної інформації про хід розслідування. Як з’ясувалося згодом, оскільки спірне майно за короткий час декілька разів змінювало свого власника, слідство не мало достовірної інформації про те, хто ж є реальним власником і одночасно відпрацьовувало декілька версій розслідування. Саме через те, що слідство не було впевнене у тому, що інвестор дійсно є законним власником нерухомості, його й не визнавали потерпілим.

Результат: Завдяки медіації Ради інвестор все ж отримав статус потерпілого, а його адвокати почали ефективно взаємодіяти із слідчим. Нещодавно слідству вдалося встановити та затримати осіб, які були причетні до протиправного заволодіння майном інвестора. Як виявилося, зловмисники організували цілу злочинну групу, яка також заволоділа також майном інших підприємців. 

Рада вітає успішні результати розслідування та висловлює подяку керівництву ГСУ НП за уважне ставлення до питання захисту інтересів бізнесу в рамках розслідування кримінальних проваджень. Щиро сподіваємося, що невдовзі матеріали кримінального провадження будуть передані до суду і зловмисники понесуть відповідальність за скоєне.  Розгляд скарги триває.
 

Наступний кейс: ДПС прийняла декларацію агрокомпанії