07.09.2023

Скористались пільгами. Податкова погодилась і скасувала штрафи

Київ

На початку повномасштабного вторгнення держава ввела податкові послаблення для бізнесу. Згідно зі змінами до Податкового кодексу, внесених навесні 2022 року, платники з 1 березня по 31 грудня 2022 року отримали можливість тимчасового звільнення від нарахування та сплати податків за земельні ділянки та нерухомість, що розташовані на територіях, де ведуться (велися) бойові дії. В квітні 2023 року законом було уточнено, що держава не має штрафувати бізнес за несплату таких податків, а всі визначені у податкових повідомленнях-рішеннях борги підлягають анулюванню.

Тим не менш, протягом 2023 року Рада бізнес-омбудсмена отримала одразу декілька скарг від столичних підприємств, яким податкова нарахувала штрафи, попри те, що вони скористались у зазначений період пільгами. Майно скаржників розташоване в м. Києві, а столиця увійшла до переліку територій активних бойових дій з 24.02.2022 по 30.04.2022. Втім, у кожній справі податківці виявили заниження сум податку за землю або податку на нерухоме майно. В результаті суми штрафів сягали від 500 тис. до мільйону гривень.

Рада декілька разів піднімала питання застосування пільг з податку на землю та нерухомість на Експертній групі з Державною податковою службою України (ДПС України). Крім того, по кожній скарзі РБО звернулася листом до ДПС України та просила відкликати податкові повідомлення-рішення, адже компанії ніяк не порушували законодавство. Окремо ДПС України розглянула адміністративні скарги підприємств за участі Ради.

Врешті-решт завдяки медіації РБО податкова скасувала відповідні нарахування та штрафи з податку на нерухомість.

Наступний кейс: Імпорт солі з Румунії - скасовано рішення про коригування митної вартості