06.11.2020

СБУ повернула власнику помилково вилучене майно

Київ

Скарга на: Служба безпеки України (СБУ)

Суть скарги: Юридична компанія «Patriot.Legal» з Києва звернулася до Ради по допомогу, оскільки не могла повернути вилучене під час обшуку майно.Слідчі СБУ обшукала приміщення, яке було офісом діючої юридичної фірми. Правоохоронці вилучили всю комп’ютерну техніку, робочі документи та печатки компанії, які згодом арештували та приєднали до матеріалів кримінального провадження, як речові докази. Скаржник посилався на незаконність обшуку та проведення його в зовсім іншому приміщенні, ніж було санкціоновано судом.  Внаслідок рейду правоохоронців компанія повністю зупинила свою роботу та понесла не тільки фінансових збитків, а й значної репутаційної шкоди.

Через неправомірність  обшуку та порушення процесуального законодавства, компанія оскаржила ухвалу про арешт свого майна у суді. Фактично юридична фірма не мала відношення до злочинів, які розслідувалися в рамках кримінального провадження. І хоча суд прийняв рішення про повернення майна, слідчі СБУ протягом тривалого часу його не виконували. Тоді ж Рада бізнес-омбудсмена й взяла скаргу в роботу.

Вжиті заходи: Вивчивши матеріали скарги, інспекторка визнала скаргу обґрунтованою. Рада підтримала позицію юридичної компанії та рекомендувала Службі безпеки України без затримок виконати ухвалу суду та повернути вилучене майно її законному володільцю — скаржнику.

Результат: Завдяки втручанню Ради державний орган повернув скаржнику вилучене під час обшуку майно в найкоротші строки. Наразі cкаржник оскаржує дії СБУ, що завдали йому шкоди, у суді. 
 

Наступний кейс: Юридична фірма успішно оскаржила результати перевірки