Об’єкт скарги: Реєстраційна служба Міністерства юстиції України
Суть скарги: До Ради звернулося підприємство з Тернопільщини зі скаргою на рейдерську атаку. Скаржник – невелике підприємство, що обслуговує та ремонтує автомобілі, та володіє, зокрема, двома приміщеннями площею 3000 м2 в Тернополі. Наприкінці 2018 року нерухомість Скаржника переписали на іншого власника.
11 грудня приватний нотаріус Дніпропетровської області перереєструвала майно Скаржника на іншого власника. Підставою для цього нібито стало рішення одного з районних судів м. Донецька, датоване 2011 роком. Через чотири години вже Київський нотаріус переписала нерухомість на нове товариство. Наступного дня вона оформила договір купівлі-продажу, відповідно до якого ще один власник придбав дві третини майна. Керівника підприємства на папері також змінили. На цьому зловмисники не зупинилися. На вказані об’єкти нерухомості вони оформили ряд іпотечних зобов’язань.
Скаржник оперативно повідомив про злочин Нацполіцію та надіслав скаргу до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації Мін’юсту (Антирейдерська комісія). Щоб захистити свої законні права та повернути майно, він також звернувся до Ради бізнес-омбудсмена.
Вжиті заходи: Інспекторка Ради вивчила документи справи. Вона відмітила, що рішення Донецького суду, як підстава для першої перереєстрації, було обране невипадково. Оскільки суд знаходиться на непідконтрольній Україні території, фактично неможливо перевірити реальність його рішень.
Двічі інспекторка Ради брала участь в засіданні Антирейдерської комісії та підтримувала позицію підприємства. Певні зусилля були витрачені на те, щоб отримати підтвердження відповідного суду м. Донецька (діючого на підконтрольній території України) щодо факту відсутності рішення, на підставі якого відбулися зміни власників майна.
Результат: За сприяння Ради Антирейдерська комісія скасувала незаконні реєстраційні дії проти підприємства та повністю поновила його права. Скаржник подякував Раді за допомогу у вирішенні ситуації. Справу успішно закрито.