Скарга на: Офіс Генерального прокурора, Прокуратура Київської області
Суть скарги: До Ради надійшла скарга від приватного підприємця з Києва, що займається постачанням харчових продуктів до лікарень, військових частин ЗСУ, будинків-інтернатів та інших установ стратегічного значення. Підприємець скаржився, що правоохоронці спочатку ініціювали арешт його майна, а потім ігнорували засідання суду апеляційної інстанції за апеляційною скаргою підприємця. З’ясувалося, коли слідчі запідозрили скаржника у зв’язках з фіктивними компаніями, прокурор наклав арешт на банківські рахунки підприємця. Аби оскаржити рішення прокуратури, скаржник звернувся до Київського апеляційного суду. Згодом кримінальне провадження було закрито. Водночас, залишалося невирішеним питання щодо можливості скаржника вільно користуватися та розпоряджатися належним йому майном, на яке накладено арешт. При цьому, прокурори у судовому провадженні відмовлялися особисто брати участь у засіданнях, і це щоразу ставало підставою відкладення судових засідань. Копія постанови про закриття кримінального провадження також не направлялася. Протягом двох місяців рахунки скаржника були заблоковані, і він не міг сплачувати зарплату своїм підлеглим. Бездіяльність прокуратури змусила приватного підприємця направити звернення до РБО.
Вжиті заходи: Інспекторка вивчила обставини скарги та визнала скаргу обґрунтованою. Рада рекомендувала Прокуратурі Київської області забезпечити явку уповноважених прокурорів на судових засіданнях у справі приватного підприємця або направити до Київського апеляційного суду копії постанови про закриття кримінального провадження. Рада нагадала, що бездіяльність органів досудового розслідування та їх процесуальних керівників, особливо коли вони стосується втручання в майнові права підприємців, порушують принцип верховенства права та можуть розглядатися як тиск на бізнес.
Результат: Прокуратура Київської області направила Київському апеляційному суду інформацію про закриття кримінального провадження. Справу закрито.