04.02.2019

Повторні обшуки на підставі однієї ухвали суду недопустимі!

Податкові питання: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку ДФС Київ

Об’єкт скарги: Слідче управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у місті Києві (Податкова міліція)  

Суть скарги: До Ради звернулася компанія, що надає візові послуги. Підприємство скаржилося на неправомірні дії Податкової міліції – правоохоронці двічі провели обшук Скаржника, тоді як мали дозвіл суду лише на один обшук.

На підставі ухали суду слідчий та інші службовці Податкової міліції в перший раз правомірно проникли до офісу Скаржника та почали обшук. Провівши там деякий час, всі правоохоронці залишили приміщення. Наступного дня вони повернулися задля поновлення обшуку. При цьому пред’явили ту саму ухвалу суду, що і в перший раз.

Проте Скаржник заперечував – на його думку, ухвала суду дозволяла лише одне проникнення до офісу, яке вже завершилося, оскільки правоохоронці провели обшук та залишили приміщення. 

Вжиті заходи: Інспектор Ради проаналізував документи справи та відповідне законодавство, і прийшов до висновку, що Скаржник правий. Друге проникнення до приміщення, що відбулося в інший день, не може вважатись санкціонованим судом і тому є незаконним. Рада написала про це в Податкову поліцію та винесла питання Скаржника на зустріч експертної групи, створеної на підставі Меморандуму про партнерство та співробітництво між Радою та ДФС України.

Під час зустрічі державний орган висловив альтернативний підхід до трактування законодавства. Податкова міліція відповіла, що ситуація Скаржника – це неоднозначне питання, з якого є різна практика. Тому порушень у діях слідчого вони не бачили.

Проте, переконана в правильності правової позиції, Рада не відступила. Інспектор провів додатковий аналіз судових рішень суду з цього питання, включаючи як ухвали слідчих суддів, так і рішення судів апеляційної інстанції. Все вказувало на правомірність позиції Скаржника.

Тому питання повторно винесли на зустріч експертної групи. Представник Ради представив висновки поглибленого дослідження та аргументи на користь підприємства. Рада попросила офіційно повідомити всі органи Податкової міліції, що повторні обшуки на підставі однієї ухвали суду проводити не можна.

Результат: Під час другої зустрічі експертної групи Раді вдалося переконати державний орган. Податкова міліція надіслала інструкцію начальникам всіх відділень Податкової міліції в областях, місті Києві та Офісу ВПП ДФС для використання в роботі. В документі, зважаючи на наявну судову практику, було визначено недопустимим повторне проникнення до житла чи іншого володіння особи, за ухвалою слідчого судді про дозвіл на обшук, за якою проникнення до приміщення вже здійснювалось. Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Тиск правоохоронців на аутсорсингову компанію припинено