17.09.2024

Податкові перешкоди після перемоги в суді: шлях до відновлення ПДВ

Податкові питання: Анулювання/відновлення/відмова в реєстрації платників ПДВ Дніпропетровська обл.

У квітні 2023 року податкова служба анулювала реєстрацію платника ПДВ підприємству. Податківці посилалися на те, що протягом року компанія подавала декларації з нульовими показниками. 

Компанія оскаржила дії податкової в суді. Підприємство пояснило, що воно не могло повноцінно працювати у зв’язку з оголошенням воєнного стану та від’їздом керівника закордон. Зокрема, через початок повномасштабного вторнення, плани з оренди приміщення були відкладені до 2023 року. Саме тоді компанія уклала договір оренди і тільки розгортала діяльність.

У серпні того ж року суд визнав рішення податкової незаконним, зазначивши, що нульові показники не свідчили про пасивну поведінку платника, а були спричинені об’єктивними обставинами. Суд зобов’язав податкову поновити реєстрацію платника ПДВ та зберегти податкові показники компанії. Це рішення підтримав апеляційний суд, а касаційний суд двічі відмовив ГУ ДПС у відкритті провадження.

Однак перемога в суді виявилася лише початком історії. Податкова не поспішала виконувати судове рішення, посилаючись на різні бюрократичні причини. Серед таких перепон регіональна податкова навіть зазначала те, що матеріали справи перебувають на розгляді в центральному апараті ДПС. Водночас, конкретних причин для невиконання рішення по суті податкова повідомити не могла.Підприємство звернулося до виконавчої служби, намагаючись відстояти свої права.

Коли ці кроки не дали результату, компанія звернулася по допомогу до Ради бізнес-омбудсмена. Рада ретельно вивчила справу та винесла її на обговорення Експертної Групи із ДПС України. На цій зустрічі Рада підтримала позицію скаржника, у розмові з податківцями підкресливши, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим до виконання. 

В результаті у цій справі вдалося досягти успіху: податкова виконала  рішення суду, відновила підприємству як реєстрацію платника ПДВ, так і показники в СЕА ПДВ.

Нагадаємо, що, незважаючи на норми податкового законодавства України, технічна можливість поновлення показників у СЕА ПДВ після скасування судом рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ була розроблена ДПС лише наприкінці минулого року як відповідь на численні, протягом понад двох років, звернення Ради у справі іншого скаржника. 

Наступний кейс: Від мільйонних донарахувань до скасування рішень: перемога будівельної компанії в податковому спорі