21.07.2015

Перевищення службових повноважень слідчих органів з метою вчинення незаконного тиску на бізнес

Київ

Об’єкт скарги. Головне слідче управління Міністерства внутрішніх справ України

Суть скарги. Представники міжнародної компанії в Україні поскаржилися на проведення обшуку в приміщеннях компанії, виклики на допити її працівників і вилучення документів у рамках розслідування кримінальної справи. Кримінальна справа, за інформацією представників компанії, стосувалася ймовірного уникнення сплати ПДВ через фіктивні послуги доставки, замовлені у двох українських провайдерів. Представники компанії заперечили ці звинувачення та послалися на відповідні судові рішення на їхню користь. Кримінальну справу і дії слідчих назвали недобросовісною діловою практикою і незаконним тиском на бізнес в Україні.

Вжиті заходи. Фахівці Ради бізнес-омбудсмена проаналізували інформацію, викладену у скарзі, відповідні закони України (зокрема, Кримінально-процесуальний кодекс) і провели робочі зустрічі з представниками Головного слідчого відділу МВС, відповідальними за розслідування бізнес-злочинів, і безпосередньо керівником групи, яка вела зазначену справу.

Фахівці Ради визначили, що оцінка обґрунтованості кримінальної справи та висунутих Головним слідчим відділом обвинувачень перебуває поза межами її компетенції. Дотримуючись процедури, Рада бізнес-омбудсмена дійшла висновку, що слідчі дії були надмірними і, вірогідно, мали на меті чинення тиску на компанію, її керівництво і працівників. 

Враховуючи зазначене, Рада запропонувала Головному слідчому управлінню МВС України принести вибачення міжнародній компанії та утриматися від подібних дій у майбутньому.

Результат. Після переконання, що очікування щодо дотримання слідчими вимог Кримінально-процесуального кодексу України чітко донесені, та після отримання листа від Головного слідчого відділу Міністерства внутрішніх справ з відповідними вибаченнями і позитивного зворотного зв’язку від скаржника, справу було закрито.

 

Наступний кейс: Системна проблема: невиконання рішення суду