09.08.2021

Міносвіти поновило ліцензії приватному вишу

Державні регулятори: Інші питання Черкаська обл.

Скарга на: Міністерство освіти на науки України (МОН)

Суть скарги: Приватний заклад вищої освіти поскаржився до Ради бізнес-омбудсмена на те, що Міністерство освіти та науки України передчасно анулювало його ліцензії за всіма рівнями освіти, заблокувавши таким чином можливість здійснювати подальшу освітню діяльність, в тому числі – забезпечити випускників 2020/2021 навчального року документами про освіту. Адже попри оскарження рішення МОН про анулювання ліцензій у судовому порядку і отримання заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії останнього, МОН не лише внесло інформацію про анулювання ліцензій скаржника до Ліцензійного реєстру суб’єктів освітньої діяльності у сфері вищої освіти, але й видалило інформацію про нього у Реєстрі суб’єктів освітньої діяльності (ЄДЕБО). Це, своєю чергою, унеможливило вчинення Університетом таких дій для здобувачів освіти, як видача дипломів чи здійснення процедури переведення студентів до інших вищих навчальних закладів.

Слід зазначити, що Університет з 1992 року готує фахівців за різними спеціальностями Однак через описану вище ситуацію, яка трапилася навесні 2021 року, серед студентів почали ширитися чутки, що вони не зможуть отримати свої дипломи або перевестися на наступні курси.  Між тим, своєчасне оскарження рішення про анулювання ліцензій і отримання заходів забезпечення позову дозволяли Університету продовжувати свою роботу в законному полі. Однак через передчасне застосування МОН наслідків оскаржуваного рішення приватний виш звернувся до РБО за допомогою.

Вжиті заходи: Команда інспекторів Ради оперативно вивчила обставини справи та визнала скаргу обґрунтованою. РБО звернула увагу МОН на ознаки порушення права Університету продовжувати освітню діяльністю з огляду на своєчасне оскарження рішення МОН про анулювання ліцензій і зупинення його дії судом у визначеному законом порядку. Таким чином Рада рекомендувала МОН невідкладно актуалізувати дані Ліцензійного реєстру про поточний статус ліцензій скаржника, а також повернути інформацію про Університет в ЄДЕБО.

Результат: МОН дослухалось до рекомендацій Ради та відновило/актуалізувало інформацію про скаржника в ЄДЕБО та Ліцензійному реєстрі. Як результат, Університет забезпечив понад 300 випускників 2020/2021 навчального року документами про освіту. Скаржник подякував команді РБО за її зусилля: «Адміністрація та колектив нашого університету висловлює Раді бізнес-омбудсмена щиру подяку та глибоку вдячність за своєчасне сприяння і допомогу у справі та її вирішенні. Бажаємо сил, творчого натхнення та успіху у вашій діяльності, яка є життєво-важливою для українського суспільства». Справу успішно закрито впродовж місяця розслідування. Університет продовжив свою діяльність, поки питання правомірності прийнятого МОН рішення щодо анулювання ліцензій перевіряється адміністративним судом.
 

Наступний кейс: Як РБО допомогла «Зееландії»