Об’єкт скарги: Головна військова прокуратура Генеральної прокуратури України (Військова прокуратура) та окремі співробітники СБУ
Суть скарги: 7 липня 2017 року до Ради бізнес-омбудсмена звернулася компанія «Діавіта», офіційний дистриб’ютор американської фармацевтичної корпорації «Бакстер». Компанія скаржилася на протиправні дії співробітників Військової прокуратури та окремих співробітників СБУ.
«Бакстер» – світовий лідер перитоніального діалізу (ПД), терапії для хворих на ниркову недостатність. В основі ПД лежить обмін речовинами між кров’ю пацієнта та діалізуючим розчином через очеревину. Такі процедури хворі амбулаторно проводять щоденно по 4 рази на день. Варто відмітити, що препарати для ПД в процесі лікування змінювати не можна. Як свідчить світова клінічна практика, перехід на розчин іншого виробника несе високі ризики інфікування, є небезпечним і тому неприйнятним.
Крім того, що лікування є щоденним, воно є високотехнологічним та високовартісним, пацієнтам його забезпечує держава.
При цьому, рівень забезпеченості терапією в Україні є одним з найнижчих в Європі. А будь-які перебої з поставками ставлять під загрозу життя тисяч людей.
У листопаді 2015 року за поданням Служби безпеки України (СБУ) Київська прокуратура відкрила кримінальну справу проти підприємства.
Його звинувачували у нібито завищенні цін на продукцію. Проте Скаржник довів, що ціни не завищені, оскільки продукція для діалізу імпортується прозоро – без залучення посередницьких компаній – нерезидентів, за прямим контрактом безпосередньо з виробником.
Після цього правоохоронці поставили під сумнів обсяги закупівель препаратів. На їх думку, потреба на державних тендерах була завищеною. Скаржник, натомість, представив статистику – рівень забезпечення ПД-ліками на одного пацієнта в Україні був у 4-5 нижчий, ніж у сусідніх країнах.
Підприємство відчувало на собі неабиякий тиск зі сторони правоохоронців. СБУ неодноразово надсилало лікарням листи, в яких дискредитувало підприємство, допитувало лікарів. Правоохоронці провели обшуки в офісі «Діавіта» та представництві «Бакстера», і навіть вдома у співробітників Скаржника.
Не знайшовши складу злочину, в липні 2016 року кримінальну справу закрили. Проте через п’ять тижнів відкрили нову.
Провадження було відкрито щодо закупівель товарів для перитонеального діалізу виробництва «Бакстер», оперативний супровід чергового кримінального провадження здійснювали ті ж самі співробітники департаменту економічної контррозвідки СБУ.
Паралельно з цим окремі комерційні структури почали перешкоджати постачанню ліків для перитонеального діалізу шляхом оскарження всіх закупівель в Антимонопольному комітеті України
Більше того, восени 2016 року провадження передали до Військової прокуратури. Підставою для цього, за повідомленням самої прокуратури, нібито стало звернення спілки інвалідів, членами якої є також пенсіонери-військовослужбовці.
Вжиті заходи: За результатами вивчення скарги, Рада дійшла висновку про те, що розслідування кримінального провадження відносно Скаржника має ознаки такого, що здійснюється Військовою прокуратурою з порушенням правил підслідності. Рада рекомендувала Генеральній прокуратурі вивчити обставини скарги, та в разі їх підтвердження, розглянути питання зміни підслідності у кримінальному провадженні.
Результат: Генеральна прокуратура дослухалася до аргументів Ради та передала ведення справи НАБУ. Скаржник подякував Раді за допомогу та підтвердив, що правоохоронці більше не чинять тиск на його бізнес.