Об’єкт скарги: Комісія Головного управління Держпраці у Київській області (Комісія ГУ Держпраці)
Суть скарги: 13 березня 2018 року до РБО звернувся навчальний центр, що готує та підвищує кваліфікацію фахівців з питань безпеки та охорони праці. Починаючи з серпня 2017 року, Скаржник не міг завершити навчання своїх студентів, оскільки співробітники ГУ Держпраці, які входили до складу екзаменаційної комісії, декілька разів не приїжджали на іспити або залишали запити Скаржника без відповідей.
За понад 15 років роботи в України підприємство випустило тисячі дипломованих студентів технічних спеціальностей і створило потужну базу для підготовки фахівців. Відповідно до учбового процесу, наприкінці навчання вся група здає іспити. Законодавство визначає, що фінальна оцінка знань з цих предметів має здійснюватися територіальними комісіями Держпраці. Без них неможливо провести іспит та видати дипломи про проходження курсу.
Проте у серпні 2017 року у Скаржника почалися проблеми. Експерти територіальної комісії Держпраці стали систематично ігнорувати запити Скаржника. Загалом, через їх неявку зірвалося 16 підсумкових оцінювань. Для студентів, які є дорослими працюючими людьми, це втрачений робочий час та нерви. Непроходження оцінки два рази поспіль означає для них втрату роботи. А для підприємств, на яких вони працюють, це може загрожувати зупиненням виробничих процесів: вимикатимуться котельні, вантажопідіймальні крани, відключатимуться від електромережі установки, які обслуговують ці працівники.
Підприємство зверталося зі скаргою в Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики). Проте відомство лише підтвердило, що питання місця проведення засідання комісії законодавчо не врегульовано, а правових інструментів впливу на членів комісії немає.
Вжиті заходи: Заступник бізнес омбудсмена та інспекторка РБО зустрілася з представниками Держпраці та ГУ Держпраці, щоб розібратися в суті скарги та почути позицію держоргану. За результатами зустрічі, інспекторка Ради письмово попросила прокоментувати факти, озвучені Скаржником. Як виявилося, Мінсоцполітики ще у березні доручило Держпраці провести службову перевірку дій працівників ГУ Держпраці у Київській області. Дисціплінарне провадження проти окремих працівників тривало до середини травня.
Результат: Наприкінці травня Раду повідомили, що двом співробітникам Держпраці винесено догану. Держорган зобов’язався в подальшому уникати необґрунтованих затримок з наданням комісій для оцінки знань. На початку червня Скаржник повідомив, що справу успішно вирішено.
Крім того, Рада винесла питання Скаржника на рівень Мінсоцполітики. Відомство розгляне підготований Держпрацею проект для вирішення спірних питань порядку надання спеціалістів з перевірки знань питань охорони праці.