Скарга на: Державна фіскальна служба України (ДФС)
Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена протягом трьох років працювала над кейсом міжнародної тютюнової компанії «Філіп Морріс Україна». Підприємство спочатку оскаржувало результати податкової перевірки ДФС, а потім невиконання Державою України мирової угоди з американським, швейцарськими та українськими офісами «Філіп Морріс» щодо скасування донарахування на суму 635 млн грн.
У 2015 році «Філіп Морріс» почала застосовувати спеціальний митний режим переробки на території України для подальшого експорту продукції. При цьому компанія отримала дозвіл від Харківської митниці на умовне звільнення від українського ввізного мита та інших податків.
Загальна вартість продукції, виробленої і експортованої в рамках цього режиму протягом 2015-2016 року, склала 87 млн євро. Однак, в березні 2016 року, коли термін дії цього режиму майже закінчився, ДФС провела податкову перевірку та поставила під сумнів правомірність застосування спецрежиму компаніями «Філіп Морріс». За результатами перевірки ДФС видала компанії податкові повідомлення-рішення на загальну суму 635 млн грн.
На цьому етапі підприємство звернулося за допомогою до Ради.
Вжиті заходи: РБО підтримала позицію підприємства, проте податковий орган переконати не вдалося. Після безуспішного завершення процедури адміноскарження в органах ДФС чотири компанії «Філіп Морріс» підняли питання про порушення Україною взятих в рамках міжнародних домовленостей зобов’язань по захисту міжнародних інвестицій та подали Уряду України повідомлення про інвестиційний спір.
Для врегулювання питання Уряд створив міжвідомчу робочу групу, до складу якої увійшли експерти РБО, ДФС, Мін’юсту, Міністерства економічного розвитку та торгівлі та Міністерства закордонних справ. Робоча група проаналізувала ситуацію та зважила всі ризики: якщо б Скаржник заявив про порушення прав іноземних інвесторів на міжнародному рівні, існувала висока імовірність, що Держава Україна програє інвестиційний спір. Тому Рада рекомендувала сторонам укласти мирову угоду.
Затвердження тексту, підписання та виконання умов угоди експерти Ради постійно тримала на контролі. Керівництво ДФС підписало документ 31 січня 2019 року, проте не скасувало донарахувань протягом 30 днів, як це було передбачено угодою.
Щоб привернути увагу спільноти до питання, компанія ініціювала прес-конференцію, на якій розповіла про статус виконання мирової угоди. Заступниця бізнес-омбудсмена публічно підкреслила, що невиконання умов мирової угоди порушувало зобов’язання Держави Україна за договорами про взаємний захист інвестицій із Сполученими Штатами та Швейцарською Конфедерацією.
Результат: Наприкінці березня ДФС нарешті виконала умови мирової угоди та скасувала донарахування Скаржнику на суму 635 млн. грн. Компанія подякувала Раді за професійну допомогу та підтримку. Справу успішно закрито.