06.07.2018

Данська компанія BIIR відстояла право власності на будівлю

Одеська обл.

Об’єкт скарги: Прокуратура Одеської області

Суть скарги:  1 вересня 2017 року до РБО звернулася компанія BIIR Проперті, яка є дочірнім підприємством данської інженерної компанії BIIR. Будівлю, що належить Скаржнику, незаконно намагалися відібрати попередні власники.
Компанія BIIR розпочала роботу в Одесі в 2014 році, після вимушеного переїзду з Луганська. Запланувавши розширення штату співробітників, у березні 2017 року підприємство придбало у фінансової компанії будівлю під офіс. А вже через декілька днів почалися проблеми. Попередній власник будівлі, «Мегас-Строй», заявив вимогу на неї. 
За даними реєстру судових рішень, «Мегас-Строй» втратив право власності на дану будівлю через несплату іпотечного кредиту. Внаслідок переходу права вимоги на будівлю від одного банку до іншого, його власником стала фінансова компанія, у якої BIIR Проперті і придбав об’єкт. 
Однак, за твердженням Скаржника, «Мегас-Строй» вирішив будь-якою ціною повернути будівлю, а тому звернувся до прокуратури та суду. Прокуратуру він запевняв, що фінансова компанія заволоділа будівлею шляхом шахрайства. А у суді колишній власник повідомляв про використання фінансовою компанією способу звернення стягнення на будівлю, який не був прямо передбачений іпотечним договором. 
Займаючи достатньо активну позицію, «Мегас-Строй» домігся прийняття слідчим суддею Приморського районного суду міста Одеси декількох постанов про накладення арешту на будівлю. Крім того, госпсуд у першій інстанції визнав угоду, за якою фінансова компанія придбала будівлю, незаконною, і постановив повернути об’єкт компанії «Мегас-Строй». 

Вжиті заходи: У березні 2018 року інспектор Ради звернувся до Генеральної прокуратури України (ГПУ) з проханням перевірити належне ведення досудового слідства Нацполіцією у кримінальному провадженні. Для забезпечення об’єктивності розслідування справу було передано з Одеси до Києва. Протягом трьох місяців Рада постійно моніторила статус виконання рекомендацій правоохоронними органами. Протягом 2018 року інспектор декілька разів виносив справу підприємства на розгляд експертної групи з ГПУ.

Результат: На початку червня Нацполіція прийняла рішення закрити кримінальне провадження проти Скаржника. Право власності на будівлю в Одесі знову належить BIIR Проперті. Справу успішно вирішено. 
 

Наступний кейс: Встановлено прозорі правила доступу до інфрастуктури для телекомунікаційних мереж