27.12.2016

Схвалено зміни до Податкового кодексу, які повністю звільняють підприємців від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території АТО

Податкові питання: Інші питання Київ

Об’єкт скарги: Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ГУ ДФС у Донецькій області) 

Суть скарги: Скаржник, компанія, яка спеціалізується на виробництві матеріалів з тонколистового металу з полімерним покриттям, звернувся до РБО через неправомірно нарахований ГУ ДФС у Донецькій області податковий борг за несплату земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, розташовані у Донецькій області. Через початок антитерористичної операції (АТО) в Донецькій і Луганській областях Скаржник був вимушений полишити дві ділянки з усім виробничим обладнанням. Він зареєструвався у м. Київ як підприємство, яке переїхало з окупованої території. Проте в березні 2016 року Скаржник виявив податковий борг за несплату земельного податку та орендної плати на земельні ділянки, які знаходяться в зоні АТО. Скаржник слушно зауважував, що нарахування боргу суперечило Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», згідно з яким Скаржник звільнявся від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, розташовані на неконтрольованій території.

Вжиті заходи: Під час розслідування справи інспектор РБО виявила, що багато компаній, які переїхали з території проведення АТО, зіштовхнулися із подібною проблемою. На думку податкових органів, будь-яке звільнення від сплати податків може надаватися виключно Податковим Кодексом України та не може регулюватися будь-яким іншим законом. Такий підхід податкових органів неодноразово обговорювався із Міністерством фінансів та у профільних комітетах Верховної Ради України, проте порозуміння ніяк не вдавалося досягти. Зважаючи на поточну роботу над внесенням змін до Податкового Кодексу України, РБО звернулася до Міністерства фінансів України із пропозицією врегулювати питання з податком та орендною платою за земельні ділянки змінами до Податкового кодексу.

Результат: 21 грудня 2016 року ВРУ схвалила зміни до Податкового кодексу, які повністю звільняють підприємців від сплати земельного податку та орендної плати за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території. Змінами також передбачено, що нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю вважаються надміру сплаченими грошовими зобов’язаннями та підлягають поверненню.

Наступний кейс: Прокуратура активізувала справу щодо повернення майна приватним підприємцям