02.03.2021

Податкові накладні на 5 млн. грн. зареєстровано

Невиконання судових рішень щодо призупинення реєстрації податкових накладних Київ

Скарга на: Державна податкова служба (ДПС)

Суть скарги: РБО отримала скаргу від київської аграрної компанії. Підприємство скаржилося, що ДПС не виконувала рішення суду щодо реєстрації податкових накладних з ПДВ за 2018 рік. Компанія оскаржила бездіяльність ДПС у суді, який своїми рішеннями зобов’язав податкову зареєструвати накладні скаржника датами їх подання. Тим не менш, податковий орган не виконував судове рішення, що набрало законної сили. Саме тому агрокомпанія звернулася до Ради бізнес-омбудсмена по допомогу.

Вжиті заходи: Вивчивши обставини справи, інспектор визнав скаргу обґрунтованою. Рада рекомендувала ДПС невідкладно зареєструвати накладні підприємства. Спершу податкова запевняла, що рішення суду вже були в процесі виконання. Проте, коли скаржник перевірив інформацію в електронному кабінеті платника, виявилося, що накладні так і не зареєстрували. РБО декілька разів письмово зверталася до ДПС та наголошувала на необхідності дотримання принципу верховенства права, згідно з яким, судове рішення, що набрало законної сили, є обов’язковим до виконання. Пізніше з’ясувалося, що податкова не зареєструвала накладні через відсутність реєстраційного ліміту на електронному рахунку СЕА ПДВ скаржника. У зв’язку з блокуванням накладних суми реєстраційного ліміту компанії справді зменшилися, але показник «SПеревищ» в СЕА ПДВ збільшився та склав 5 млн. грн. Ця сума була достатньою для реєстрації всіх податкових накладних згідно із рішеннями суду. У спілкуванні із ДПС інспектор РБО зазначив, що в подібній ситуації податкове законодавство дозволяє зареєструвати накладні за рахунок цього показника. Разом з тим, представники ДПС наполягали на тому, що реєстрації податкових накладних за рахунок значення показника «SПеревищ» є неможливою через блокування такої реєстрації СЕА ПДВ. В подальшій комунікації з ДПС РБО наголосила, що відповідачем у судових рішеннях визначена не СЕА ПДВ як інформаційна система, а ДПС України як суб’єкт владних повноважень, який відповідає за адміністрування ПДВ. До того ж, ДПС України, як адміністратор СЕА ПДВ, має можливість перевірити алгоритми роботи системи та з’ясувати чому СЕА ПДВ не дозволяє провести реєстрацію податкових накладних як це визначено судовими рішеннями та забезпечити їх належне виконання.

Результат: Зрештою через 10 місяців розгляду скарги, завдяки ефективній  взаємодії РБО та  ДПС, остання  виконала рішення суду та зареєструвала податкові накладні компанії на суму 5 млн. грн. Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Слідчі повернули компанії законно придбані алкогольні напої