18.05.2020

«BIIR Property» нарешті стане законним власником придбаної нерухомості

Національна поліція: процесуальні зловживання Одеська обл.

Скарга на: Головне управління Національної поліції в Одеській області (Нацполіція)

Суть скарги: До Ради бізнес-омбудсмена звернулася компанія «BIIR Property», що є дочірнім підприємством данської інженерної компанії BIIR. Через активне кримінальне провадження скаржник не міг стати законним власником нещодавно придбаної нерухомості. 

З метою розширення бізнесу в Україні, у вересні 2019 року інвестор придбав в Одесі будівлю площею майже 2000 м2. Угода про придбання приміщення відбулася через систему електронних торгів «prozorro». Загалом будівля під майбутній офіс коштувала підприємству понад 9 млн. грн. 

Проте зареєструвати своє законне право власності на нерухоме майно скаржник не зміг. 

Вжиті заходи: Як встановив інспектор Ради, частину будівлі (1/10) суд арештував вже після того, як її придбав скаржник. Підставою для цього стало звернення громадянина Д. та відповідно розпочате кримінальне провадження за статтею «шахрайство». За словами скаржника, кримінальна справа була відкрита абсолютно безпідставно, а відомості громадянина Д. не відповідали дійсності. На думку підприємства, це вказувало на умисне подання заявником завідомо неправдивого повідомлення з метою створення перешкод скаржнику у реєстрації права власності на придбаний об’єкт.

Дійсно, через півтора місяці арешт скасували. Проте кримінальне провадження стосовно частини будівлі тривало. Тому на початку 2020 року адвокат підприємства звернувся до Нацполіції з клопотанням долучити додаткові документи до матеріалів справи, а також про провести слідчі дії – зокрема, допитати громадянина Д.

РБО письмово попросила прокуратуру Одеської області та Головне управління Національної поліції в Одеській області перевірити правомірність ведення досудового розслідування. Зокрема, інспектор підкреслював важливість дотримання строків розгляду клопотання адвоката скаржника щодо проведення слідчих дій.

Рада винесла обговорення справи підприємства на засідання експертної групи, утвореної на підставі меморандуму про співпрацю між РБО та Офісом Генерального прокурора. 

Результат: У лютому 2020 року прокуратура Одеської області відмовила у задоволенні клопотання адвоката скаржника, однак надала вказівки слідчому активізувати досудове розслідування.

Активізація ж розслідування принесла очікуваний бажаний результат – наприкінці березня 2020 року кримінальне провадження закрили. Справу успішно вирішено. 
 

Наступний кейс: ДПС скасувала штраф будівельній компанії «Київтрансбуд»