10.10.2019

Кримінальне провадження проти канадського інвестора закрито

Дії Прокуратури України: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку Прокуратури України Київ

Скарга на: Генеральна прокуратура України (ГПУ)

Суть скарги: До Ради зі скаргою на дії правоохоронців звернулася компанія з канадськими інвестиціями. Скаржник не погоджувався із звинуваченнями проти нього у відкритій кримінальній справі. 

За інформацією Скаржника, плануючи будівництво сонячної електростанції на Миколаївщині, підприємство придбало у постачальника сонячні батареї на суму понад 200 млн. грн. Відповідно до цієї операції, постачальник сформував податковий кредит. Третину з цієї суми, 17 млн. грн., було відшкодовано Скаржнику  на початку 2019 року після проведеної перевірки

А через два місяці іноземний інвестор стикнувся з українськими реаліями. Місцевий прокурор ініціював кримінальне провадження проти підприємства. На думку правоохоронців, скаржник та постачальник домовилися зі службовцями ДФС у Миколаївській області та розподілили між собою незаконно отримане бюджетне відшкодування ПДВ. Інвестор навіть уявити не міг, що правоохоронці можуть розпочати кримінальну справу на підставі відшкодованого податку, сума якого була підтверджена самим фіскальним органом. 

Через відкрите кримінальне провадження господарську діяльність Скаржника було заблокована. Це також суттєво шкодило репутації іноземного інвестора перед міжнародними фінансовими установами та партнерами.

Вжиті заходи: З такою непростою ситуацією стикнулася Рада в процесі вивчення справи. 

Дослідивши матеріали справи, команда Ради прийшла до висновку, що формування податкового кредиту під час будівництва, за умови відсутності інших господарських операцій у підприємства, є загальноприйнятою практикою. Адже підприємство, яке зводить основні засоби, і поки що нічого не реалізує, виступає кінцевим покупцем будівельних робіт та матеріалів. 

Рада підтримала позицію підприємства та зробила висновок, що продовжувати кримінальне провадження недоцільно. Про це Рада письмово повідомила Генеральну прокуратуру України та попросила держорган неупереджено розглянути звернення підприємства про закриття кримінального провадження. Крім того, справу Скаржника винесли на розгляд Експертної групи в рамках сталої співпраці Ради та Генеральної прокуратури України.

Результат: Правоохоронці дослухалися до аргументів Ради. Кримінальне провадження проти підприємства, яке тривало 5 місяців, нарешті закрили. За словами держоргану, у діях Скаржника не виявили складу кримінального злочину. Підприємство подякувало команді Ради за допомогу у відновленні його законних прав та підкреслило: «Наш кейс дає чіткий сигнал усім міжнародним інвесторам, що Верховенство закону в Україні поважається». 

 

Наступний кейс: Застосування «звичайних цін» для нарахування ПДВ