You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Рада бізнес-омбудсмена надає рекомендації державним органам як на основі окремих кейсів, так і відповідно до опублікованих системних звітів. У даному розділі ми зібрали інформацію по статусу виконання лише системних рекомендацій.

Назва звіту
Надані рекомендації
Статус виконання

Системний звіт «Актуальні проблеми бізнесу у митній сфері»

З метою забезпечення ефективного правового регулювання інституту авторизованих економічних операторів, яке було б узгоджене з відповідним законодавством Європейського Союзу - забезпечити оперативне прийняття проекту Закону України № 7473, положення якого, серед іншого, передбачали б: 1.1.підстави продовження (або зупинення перебігу) 120-денного строку оцінки відповідності критеріям для надання статусу авторизованого економічного оператора, з метою забезпечення можливості витребування у заявника та надання ним додаткових документів та інформації (наприклад, коли для забезпечення повноти оцінки відповідності необхідним є отримання додаткової інформації, надання якої вимагає значного часу).1.2.що факт існування досудового розслідування у кримінальному провадженні не може бути самостійною підставою для зупинення статусу авторизованого економічного оператора (як це передбачалося проектом Закону України №4777).1.3.що при розгляді питання про анулювання статусу авторизованого економічного оператора через порушення митних правил має обов’язково встановлюватися зв'язок між розміром збитків (втратами держави/несплаченими податками, через такі порушення) та загальною фактурною вартістю товарів, що були переміщені підприємством через митний кордон України протягом періоду часу, який використовується митною адміністрацією для такого порівняння.

ВРУ

Виконано
— коментарі: 2 жовтня 2019 року ВРУ прийняла Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо деяких питань функціонування авторизованих економічних операторів». Закон набрав чинності 07.11.2019 року.

Системний звіт «Боротьба з рейдерством: сучасний стан та рекомендації»

Включити до законопроекту № 6232 положення про: -внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, які будуть передбачати, що предметом позовних вимог в адміністративному судочинстві не можуть бути вимоги про скасування чи анулювання реєстраційних записів в державних реєстрах, якщо виконання прийнятого у справі рішення буде мати безпосереднім наслідком виникнення, зміну чи припинення речових прав чи обтяжень

ВРУ
Адміністрація ПУ

Виконано
— коментарі: Згідно з частиною третьою статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 07 січня 2018 року, адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Включити до законопроекту № 6232 положення про: -внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Господарського процесуального кодексу України, які будуть передбачати, що власник майна, звертаючись до суду за захистом свого майнового права, може об’єднати в одному позові декілька взаємопов’язаних позовних вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо окремий розгляд вказаних вимог судами різних юрисдикцій позбавить його можливості для ефективного правового захисту відповідно до статті 13 Європейської конвенції з прав людини та основних свобод.

ВРУ
Адміністрація ПУ

Виконано
— коментарі: Господарський процесуальний кодекс України ("ГПК України") Згідно з пунктом 13 частини першої статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв’язку із здійсненням господарської діяльності, зокрема, вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами; Згідно з частиною дванадцятою статті 30 ГПК України (виключна підсудність) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо розгляд таких вимог віднесений до юрисдикції господарського суду, розглядаються господарським судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.Цивільний процесуальний кодекс України ("ЦПК України").Абзац другий частини першої статті 19 ЦПК України визначає, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.Згідно з частиною восьмою статті 30 ЦПК України (виключна підсудність) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій розглядаються судом, визначеним за правилами підсудності щодо розгляду спору, похідними від якого є такі вимоги.

Системний звіт «Виклики для уряду та бізнесу при взаємодії з місцевими органами влади»

Прийняти закони, які усувають законодавчі прогалини і сприяють добровільному об'єднанню територіальних громад (№4772 від 03.06.2016; №5520 від 09.12.2016).

ВРУ

Виконано
— коментарі: 1) Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)» був прийнятий ВРУ 9.02.2017 (№4772).2) Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об'єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів» був прийнятий ВРУ 14.03.2017 (№5520).

Системний звіт «Виклики та проблеми у сфері захисту та контролю за конкуренцією»

Внести зміни до частини 10 статті 18 Закону України "Про публічні закупівлі", надавши право суб'єктам оскарження або будь-яким іншим учасникам процедури оскарження подавати додаткові документи, які стосуються предмету скарги.

АМКУ
ВРУ

Виконано
— коментарі: 19.09.2019 Верховною Радою прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель" (законопроект 1076), яким ЗУ «Про публічні закупівлі» (і, зокрема, останній абзац частини 16 статті 18) викладено у новій редакції. 19 квітня 2020 року вищезазначені зміни набрали чинності.
Забезпечити допустимість доказів, які подаються в українських судах у формі електронних документів шляхом:a) внесення змін до частини 1 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідних підзаконних нормативних актів про електронний документообіг; або шляхом b) внесення змін до частини 3 статті 12 Закону України «Про публічні закупівлі» та відповідних положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо доказів, з метою надання адміністративним судам права доступу до електронної системи закупівель.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Частина 9 статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає допустимість доказів, що подані до суду в електронній формі.

Системний звіт «Зловживання повноваженнями з боку правоохоронних органів у їх стосунках з бізнесом»

Підвищити на законодавчому рівні розмір фактичного ненадходження до бюджету податків, зборів, єдиного соціального внеску, починаючи з якого діяння вважалось би кримінальним правопорушенням

ВРУ

Виконано
— коментарі: 18.09.2019 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо зменшення тиску на бізнес». Цей закон декриміналізує фіктивне підприємництво (передбачене статтею 205 КК), а також підвищує пороги для притягнення осіб до відповідальності за статтею 212 КК. Поріг для відкриття кримінальної справи виріс з 960 500 грн до 2 881 500 грн.
Внести зміни до ст. 214 КПК України, встановивши обов'язок слідчого/прокурора повідомити заявника про отримання заяви/повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та внесення відомостей до ЄРДР і початок досудового розслідування за такою заявою/повідомленням.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" від 16.11.2017р. №2213-VIII.
Внести зміни до статті 219 КПК України щодо визначення максимальних строків досудового розслідування кримінальних проваджень до повідомлення особі про підозру, з можливістю продовження таких строків досудового розслідування прокурором вищого рівня. На даний момент строки досудового розслідування визначені КПК України лише з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України від 03.10.2017р. №2147-VIII.
Внести зміни до статті 308 КПК України, якими передбачити можливість для третіх осіб, права яких обмежуються та/або порушуються під час досудового розслідування (щодо яких ведеться досудове розслідування), оскаржити недотримання розумних строків прокурору вищого рівня. На даний момент таке право мають лише підозрюваний, обвинувачений і потерпілий.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" від 16.11.2017 №2213-VIII.
Внести комплексні зміни до КПК України із тим, щоб встановити спеціальну процедуру вилучення цифрових даних, яка не буде передбачати вилучення комп'ютерного обладнання та дозволить уникнути зупинки роботи підприємств через вилучення серверів. Так, на нашу думку доцільним є внесення змін до глави 20 "слідчі (розшукові) дії" КПК України щодо процедури вилучення цифрових даних під час проведення слідчих дій органами досудового розслідування.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" №2213-19 від 16.11.2017 (стаття 168 КПК).
Розглянути можливість внесення змін до ст. 236 КПК України щодо обов'язкового відеозапису такої слідчої дії як обшук. Рада вбачає доцільним щоб такий відеозапис починався з моменту пред'явлення ухвали про обшук представнику підприємства і закінчувався в момент надання йому копії протоколу про обшук. При цьому, тільки докази, які були зібрані під час такої відео-фіксації обшуку, можуть, вочевидь, бути визнані допустимими.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" №2213-19 від 16.11.2017 (стаття 104 КПК).
Покращити механізми контролю над особистою відповідальністю співробітників правоохоронних органів за порушення, допущені ними під час проведення слідчих дій та заходів забезпечення кримінального провадження. Для цього, зокрема, окрім існуючих Дисциплінарних статутів прокуратури України та проекту ЗУ "Про дисциплінарний статут Національної поліції", які є внутрішніми відомчими механізмами, розглянути можливість залучення громадських організацій до роботи таких відомчих дисциплінарних комісій.

ВРУ

Виконано
— коментарі: Рекомендація РБО була імплементована шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування" від 16.11.2017р. №2213-VIII.