You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Рада бізнес-омбудсмена надає рекомендації державним органам як на основі окремих кейсів, так і відповідно до опублікованих системних звітів. У даному розділі ми зібрали інформацію по статусу виконання лише системних рекомендацій.

Назва звіту
Надані рекомендації
Статус виконання

Системний звіт «Проблемні питання регулювання зовнішньо-економічної діяльності в Україні»

Рекомендується підготувати та прийняти нову редакцію Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», яка відображатиме сучасну тенденцію регулювання торгівлі, членство України в СОТ, а також охоплюватиме всі необхідні положення правової системи ЄС (acqui communautaire), зокрема: забезпечити повну відповідність закону угодам СОТ і вимогам ЄС, розширюючи доступ до світових ринків, зокрема: (а) спрощення формальностей і процедур; (б) гармонізацію відповідних законів і правил; (в) використання міжнародних угод; (г) співпрацю щодо і регулювання; змінити правила зовнішньої торгівлі, ліцензування експорту/імпорту та заходи із захисту відповідно до норм і правил СОТ (наприклад, ліцензії повинні вимагатися тільки для імпорту/експорту товарів, які впливають на громадську безпеку, життя і здоров'я громадян, тварин, рослини тощо відповідно до визначення, що використовується в ЄС); на підставі проведених консультацій із зацікавленими сторонами потрібно зменшити (а) кількість міжнародних торгівельних операцій, що підлягають ліцензуванню експорту та імпорту; (б) кількість товарних груп, які підлягають регулюванню чи обмеженню на експорт-імпорт; реалізувати методи регулювання квот на експорт-імпорт згідно з найкращими практиками та рекомендаціями СОТ («першим прибув – першим був обслужений», аукціонне право на квоту, безкоштовна передача прав на квоту).

КМУ
Мінекономіки

Виконано
— коментарі: Ліцензування експорту, імпорту товарів, яке здійснюється згідно із статтею 16 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", відповідає нормам СОТ, зокрема, Угоді про ліцензування імпорту (СОТ), регулюється статтями 8, 11-14, 20-21 ГАТТ 94.
Скасувати Постанову КМУ № 724 від 16.09.2015, якою державним митницям надані повноваження застосовувати орієнтовні показники для визначення митної вартості імпортованих товарів на власний вибір.

КМУ

Виконано
— коментарі: Постановою КМУ № 686 від 05.10.2016 визнано такою, що втратила чинність, постанова КМУ № 724 від 16.09.2015.

Системний звіт «Вибрані проблеми підприємницької діяльності, які безпосередньо пов'язані з воєнними діями на сході України та анексією АР Крим»

Виконати зобовязання перед підприємствами, працівники яких були мобілізовані на військову службу на особливий період АТО, щодо виплати їм компенсації середнього заробітку таких співробітників за весь період, починаючи з 27 березня 2014 року, моменту прийняття законодавчого рішення № 1169-VII.

КМУ

Виконано
— коментарі: КМУ постановою №911 від 04.11.2015р. удосконалив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на «особливий період» АТО.
Запровадити адресність виплат мобілізованим працівникам: створити єдиний реєстр обліку виплат компенсації із бюджету мобілізованим на особливий період працівникам; налагодити електронний обмін інформацією між Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Міністерством соціальної політики України та Міністерством оборони; опрацювати питання розрахунково- банківської інфраструктури таких виплат.

КМУ

Виконано

Переглянути критерії, згідно з якими суб’єкт господарської діяльності включається до відповідного переліку. Окремі з наведених у «Порядку» критеріїв включення до переліку та пріоритетності розгляду таких заявок створюють поле для корупційних дій завдяки можливості неоднозначної оцінки відповідності підприємства цим критеріям. Зокрема, необхідно вказати: 1. орган (органи) державної влади, висновок якого (яких) щодо непричетності до терористичної діяльності є необхідним та достатнім для включення до «переліків»; 2. чіткі, кількісні параметри оцінки соціальної та експортної орієнтованості;

КМУ

Виконано

Державним органам, що координують порядок перетину кордону (СБУ, МВС та ДФСУ) визначити терміни та порядок отримання погодження профільними міністерствами спеціальних дозволів (перелік документів, терміни, чіткий порядок дій субєкта господарювання, якому необхідно отримати спеціальні дозволи і перемістити товар (вантаж) через лінію зіткнення). Необхідно чітко визначити перелік профільних міністерств, які погоджують і видають такі спеціальні дозволи.

КМУ

Виконано
— коментарі: КМУ прийнято Постанову «Про затвердження Порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції» №99 від 01.03.2017 («Постанова №99»). Постановою №99 врегульовано питання документів, які необхідні суб’єкту господарювання для включення його до відповідного переліку, що здійснюють переміщення товарів, а також строки розгляду таких документів.
Доцільно вдосконалити чинну систему надання дозволів на перевезення товарів (вантажів) за принципом єдиного вікна, коли відповідальні державні службовці зможуть перевіряти необхідні дані, користуючись наявними реєстрами різних відомств, тим самим заощаджуючи час та зменшуючи ризики корупційних дій, пов’язаних із наданням таких дозволів.

КМУ

Виконано