25.07.2022

Практичні поради щодо дій у зв’язку із знищенням майна

Одеська компанія за попереднім замовленням своїх контрагентів закупила будівельні матеріали та розмістила на тимчасове зберігання на складах під Києвом. Внаслідок воєнних дій у лютому склади та імпортовані будівельні матеріали були знищені. Контрагенти заявника почали вимагати від нього повернення сплачених коштів за непоставлені знищені військовими рф будівельні матеріали. Але ж компанія опинилася у скрутному фінансовому становищі.

Як відомо, 20 березня 2022 року Кабінет Міністрів прийняв Постанову №326, якою затвердив Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок агресії росії. Пункт 14 Порядку відносить економічні втрати підприємств, зокрема знищене майно, до збитків, завданих внаслідок збройної агресії рф. Інспектор проконсультував заявника, пояснив суть норм, затверджених КМУ у Постанові №326, та надав практичні поради щодо фіксації спричинених йому збитків.

Рада також рекомендувала підприємству отримати в Торгово-промислової палати України сертифікат на підтвердження того, що порушення зобов’язань перед контрагентом сталися внаслідок непереборної сили. Вказаний сертифікат ТПП надасть змогу підтвердити факт непереборної сили та уникнути заявникові відповідальності за порушення зобов’язань за договором перед контрагентами (нарахування штрафних санкцій, неустойки тощо).

Надані Радою письмові та усні консультації дозволили підприємству продовжити перемовини з його контрагентами задля пошуку обопільно вигідного рішення у обставинах, що виникли внаслідок форс-мажору.
 

Наступний кейс: Примус до взаємодії з окупаційною адміністрацією — як діяти?