05.04.2022

Кабмін розширив перелік товарів критичного імпорту

Чимало звернень на #HelpLine стосуються проблеми розширення переліку товарів критичного імпорту. Одними із перших по цій тематиці до Ради бізнес-омбудсмена надійшли скарги від українського аграрного та деревообробного підприємств. 

Перше підприємство, дистриб’ютор аграрної техніки, мало намір поставити в Україну іноземну сільськогосподарську техніку для проведення посівної кампанії.  Попри те, що Україна має власних виробників сільськогосподарської техніки, велика її частина традиційно імпортувалася з-за кордону. Крім того, основні національні виробничі підприємства цієї галузі, знаходяться в областях, де ведуться активні бойові дії.  Заявник РБО cтикнувся зі складнощами щодо оплати імпортованої техніки з-за кордону, адже вказана товарна позиція не входила до переліку товарів критичного імпорту. 

Схоже звернення до РБО адресувало й деревообробне підприємство з Волині. Через воєнні дії, призупинення роботи лісгоспів та порушену логістику компанія стикнулася з неможливістю придбати необроблену деревину у державних підприємств з Сумської, Черкаської, Київської та Житомирської областей. Раніше підприємство частково ввозило деревину з-за кордону, тож й зараз вирішило її імпортувати. Однак перед компанією постало питання критичного імпорту, аби мати можливість розрахуватися за умовами укладених зовнішньоекономічних договорів. 

Отримавши звернення, юристи РБО оперативно зв’язалися з представниками компаній та допомогли їм оформити заяви щодо включення їз товарних категорій у перелік критичного імпорту. Рада направила лист Міністерству економіки, в якому рекомендувала включити сівалки та необроблені лісоматеріали до відповідного переліку.

19 березня 2022 року Кабінет Міністрів вніс зміни до Постанови №153 від 22 лютого 2022, якою розширив перелік товарів критичного імпорту вищезазначеними товарними позиціями.
 

Наступний кейс: Агрокомпанія отримала ліцензію на експорт курятини