10.02.2022

Компаніям групи ДТЕК ВДЕ повернули 3 млрд грн. за “зеленим” тарифом

Дії державних компаній: Інші дії Київ

Скарга на: ДП “Гарантований покупець” (ГарПок)

Суть скарги: Операційна компанія “ДТЕК ВДЕ”, яка здійснює управління 4-ма вітропарками і 3-ма сонячними електростанціями на території України, поскаржилася до Ради бізнес-омбудсмена. Державне підприємство “Гарантований покупець” (ГарПок) не виплатило компаніям групи пропорційну частку заборгованості по “зеленому” тарифу за продану ними електроенергію у 2020 і 2021 роках. 

Ще у першій половині 2020 року виробники електричної енергії з відновлюваних джерел енергії (Виробники ВДЕ) стикнулися із проблемою отримання від ГарПока повної та своєчасної оплати за укладеними договорами купівлі-продажу електричної енергії за “зеленим” тарифом. Як наслідок, влітку 2020 року між Державою та основними профільними ВДЕ-асоціаціями було укладено Меморандум про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері відновлюваної енергетики. Ним передбачалося, що до 31.12.2021 Україна забезпечить погашення наявної заборгованості за електричну енергію, що виникла у ГарПока починаючи з 01.01.2020. 

Станом на 12.11.2021 накопичена ГарПоком сума боргу перед Виробниками ВДЕ дорівнювала 28,5 млрд. грн., з яких 4,4 млрд. грн. — це несплачені кошти перед компаніями групи ДТЕК ВДЕ.  
Відповідно, восени 2021 року Кабінет Міністрів України розробив інструмент, який би забезпечив виплату основної маси накопиченої заборгованості перед Виробниками ВДЕ. Це надання 22,8 млрд грн. державної гарантії для випуску і розміщення ПрАТ “Укрнерего” так званих “зелених” облігацій (Green and Sustainability-linked bonds) на фондових ринках. При цьому, Уряд постановив забезпечити цільове спрямування цих запозичень – на розрахунки з виробниками електроенергії за “зеленим” тарифом через ГарПок.

Таким чином, 11.11.2021 ГарПок отримав на свій рахунок 19,3 млрд грн. від ПрАТ “НЕК “Укренерго”, які наступного ж дня спрямував через банк на погашення заборгованості перед Виробникам ВДЕ на пропорційній основі (в т.ч. 3,03 млрд для ДТЕК ВДЕ). Однак у суботу, 13.11.2021, на позачерговому засіданні Уряду був звільнений тодішній керівник ГарПока через “непрофесіоналізм та можливе завдання збитків підприємству внаслідок продажу значного обсягу електроенергії з боку Гарантованого покупця за завідомо заниженими цінами на користь окремих фінансово-промислових груп”. Обіцяно створити міжвідомчу комісію для аналізу ініційованих транзакцій. Після цього, новий керівник держпідприємства у перший же робочий день направив банку лист з проханням повернути кошти, які ще не були перераховані Виробникам ВДЕ. На той момент банком було вже опрацьовано платіжних доручень на суму 16,27 млрд грн., і залишок у сумі 3,04 млрд грн. (який ще не був перерахований банком) – повернуто на рахунок ГарПока.
Скаржник повідомив РБО, що кошти від ГарПока були отримані усіма Виробниками ВДЕ, за виключенням 8-ми компаній, 7 з яких є компаніями ДТЕК ВДЕ.

Вжиті заходи: Команда РБО на чолі з бізнес-омбудсменом невідкладно опрацювала скаргу та визнала її обґрунтованою. Рада встановила, що у компаній групи ДТЕК ВДЕ були законні очікування отримати разом з іншими Виробниками ВДЕ свою частку оплати за рахунок коштів, вилучених від єврооблігацій сталого розвитку у листопаді 2021 року, оскільки:
➔    Протягом 2019-2021 років ГарПок забезпечував рівний підхід до усіх Виробників ВДЕ, викуповуючи у них всю вироблену електроенергію, проте не в повній мірі забезпечуючи своєчасність і повноту оплати через тривалу кризу платежів на ринку електричної енергії.
➔    Єврооблігації ПрАТ “НЕК “Укренерго” під безумовну та безповоротну державну гарантію України по суті є виконанням зобов’язань держави, передбачених Меморандумом з Виробниками ВДЕ. Не відомо, чи подібний захід ще коли-небудь повториться у майбутньому.
➔    Рада підрахувала, приблизна частка боргу, що припадає на компанії групи, становить майже 15,5%. Відповідно, після цільового залучення коштів у загальному розмірі 19,3 млрд грн. ДТЕК ВДЕ міг розраховувати на отримання своєї пропорційної частки, яка орієнтовно сягає 3 млрд грн.
➔    Заборгованість за “зеленим” тарифом перед компаніями є простроченою, а тому повна затримка із її погашенням за умови, коли для цього є цільові, вільні кошти, що уже певний час перебувають на рахунку держпідприємства-боржника, негативно впливає як на рівень ліквідності бізнесу, так і на інвестиційну привабливість країни в цілому.
01.12.2021 РБО направила свою розгорнуту і детальну правову позицію державним органам, до компетенції яких належить вирішення питання скаржника. 

Результат: 21.01.2022 стало відомо, що ДП “Гарантований покупець” перерахувало компаніям групи ДТЕК ВДЕ 3,03 млрд грн. в оплату боргу за рахунок коштів, отриманих від випуску “зелених” єврооблігацій. Таким чином, компанії отримали від держави повну суму погашення боргу, яку розраховували отримати ще в середині листопада 2021 року.

Наступний кейс: Мережа броварень отримала позитивні висновки від Державної екологічної інспекції