You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Усунуто недоліки законодавства в сфері митних відносин

03.09.2021

Скарга на: Державна митна служба (ДМС), Київська митниця 

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена (РБО) отримала скаргу від компанії, що займалася торгівлею машинами та промисловим устаткуванням. Скарга стосувалася регуляторних перешкод у завершенні імпортних операцій підприємством в стані припинення.
Ще в 2017 році компанія вирішила припинити свою діяльність, однак мала  ще виконати низку взятих на себе раніше зобов'язань з поставок товарів контрагентам за старими контрактами. Проте Київська митниця зняла з обліку та анулювала обліковий номер компанії в Реєстрі осіб, що здійснюють операції з товарами (Реєстр), не пояснивши причин. Підприємство звернулося до митниці та просило відновити обліковий запис в Реєстрі, оскільки воно не завершило поставки клієнтам. Але майже через пів року митниця вдруге зняла компанію з обліку. Митниця пояснила, що діяла відповідно до розділів II та V  Порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами (Порядок №552) від 15.06.2015. З одного боку,  особа, котра хоч і перебуває в процесі припинення, проте не внесла запис про остаточне припинення підприємницької діяльності в Єдиний державний реєстр, підлягає взяттю на облік. З іншого ж боку, наявність рішення засновників про припинення юридичної особи є підставою для зняття з обліку. Неоднозначна ситуація, з якою стикнувся скаржник, стосувалася й інших підприємців. 

Початкова проблема скаржника щодо організації імпортних поставок була вирішена іншим чином. Водночас, РБО вирішила вийти за межі первинно поданої скарги та забезпечити опрацювання у подальшому системного питання, яке могло створювати перешкоди для інших суб’єктів підприємництва, які здійснюють імпортні операції.

Вжиті заходи: Інспектори вивчили матеріали справи, дійшли висновку про обґрунтованість скарги та підготували відповідні рекомендації Міністерству фінансів України (Мінфін) та ДФС України. 
У подальшому ДФС України розробила проект наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до Порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами», що мав уточнити підстави для взяття на облік та зняття з обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, у разі ліквідації або реорганізації таких осіб.  

У свою чергу, Мінфін повідомив РБО про те, що проект, наданий ДФС України, не забезпечував досягнення цілей з удосконалення положень розділів ІІ та V Порядку №552 в частині розмежування підстав для взяття на облік та зняття з обліку юридичних осіб, що припиняються в результаті реорганізації або ліквідації, а положення Господарського та Цивільного кодексів не визначають чітких часових рамок втрати підприємством права на здійснення господарської діяльності у таких випадках. У зв’язку із цим, Мінфін проводив подальші консультації з доопрацювання вказаного проекту та його оформлення.  

Далі Мінфін поінформував про те, що Порядок №552 має бути визнаний таким, що втратив чинність, із затвердженням замість нього нового альтернативного Порядку обліку осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань державної митної справи (з урахуванням змін, внесених до статті 455 Митного кодексу України).

В порядку моніторингу виконання рекомендації РБО, Державна митна служба повідомила, що рекомендації РБО були враховані при розробці проекту наказу Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 15.06.2015 № 552», зазначений Проект у тому числі мав на меті усунути суперечності з нормами ст.ст 104, 105 Цивільного кодексу України щодо визначення моменту припинення юридичної особи та відповідно моменту зняття з обліку в митних органах такої особі. 

Результат: 29.04.2021 за №242 Мінфіном було прийнято наказ «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 15 червня 2015 року №552» (набрання чинності з 25.06.2021).
Відтепер відмова в обліку особи без включення даних про особу до Реєстру здійснюється у разі наявності інформації про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, ФОПів та громадських формувань відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Зняття же з обліку здійснюється автоматично через Єдину автоматизовану інформаційну систему у разі отримання інформації про припинення підприємницької діяльності. Таким чином, питання взяття і зняття з обліку було остаточно та однозначно врегульовано.