08.12.2020

Рішення суду в силі — ДПС оперативно зареєструвала податкові накладні компанії

Невиконання судових рішень щодо призупинення реєстрації податкових накладних Харківська обл.

Скарга на: Державна податкова служба України (ДПС України)

Суть скарги: Включення до переліку ризикових платників, і, як наслідок, блокування податкових накладних в подальшому стало причиною звернення харківської логістичної компанії до суду. На думку податкової, скаржник здійснював ризикові операції, оскільки у серпні-вересні 2019 року постачав більше товарів (послуг), ніж придбавав. Отже, контрагенти підприємства не змогли сформувати свій податковий кредит за відповідними операціями на загальну суму у понад 65 тис. грн. 

Суд визнав рішення податкової незаконними та зобов’язав ДПС України зареєструвати податкові накладні скаржника. 
Чинне законодавство містить суворі до податкових органів (та навіть певною мірою нереалістичні) норми з приводу строків, у які судові рішення цієї категорії справ мають виконуватися, а саме — у день набрання рішенням суду законної сили за умови його надходження до контролюючого органу. Тому після набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкових накладних, скаржник направив скаргу до Ради на бездіяльність ДПС України. Своє розслідування розпочала команда Ради. 

Важливо відзначити, що ДПС України розробила внутрішні акти, які врегулювали питання реєстрації податкових накладних на підставі судових рішень більш реалістично. Рада встановила, що реальним строком, протягом якого структурні підрозділи ДПС України за звичайних умов можуть виконати всі внутрішні процедури, спрямовані на виконання судового рішення про реєстрацію податкових накладних, є 15-20 робочих днів з моменту надходження такого судового рішення до податкового органу. Та навіть цей строк, за спостереженнями Ради, на практиці далеко не завжди витримується.

Вжиті заходи: Ознайомившись з матеріалами справи, інспекторка визнала скаргу обґрунтованою та підтримала позицію компанії. Рада рекомендувала ДПС України усунути можливі прояви недобросовісної поведінки податкового органу та зареєструвати податкові накладні скаржника. Зокрема, Рада направила ДПС України два офіційних звернення, а також організувала обговорення справи компанії за участі представників ДПС України під час засідання Експертної Групи в межах Меморандуму про партнерство та співпрацю між Радою та ДПС України. Як показує практика Ради, зустрічі таких експертних груп дозволяють налагодити ефективну взаємодію з держорганами для пришвидшити розв’язання скарг підприємців.

Більше того, у найсвіжішому Системному звіті Ради «Адміністрування податків, які сплачує бізнес» проблема із виконанням судових рішень цієї категорії справ була визнана системною, а відтак — Рада видала ДПС України і Міністерству фінансів України відповідні системні рекомендації для врегулювання ситуації в цілому.

Результат: ДПС України дослухалася до рекомендацій Ради та оперативно зареєструвала податкові накладні компанії. Зокрема, податкові накладні скаржника були зареєстровані протягом місяця з моменту набуття законної сили відповідного рішенням суду. Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Компроміс досягнуто: підприємство визнано неризиковим платником ПДВ