22.10.2020

Страховий стаж працівникам сталеливарного заводу враховано

Податкові питання: Інші питання Дніпропетровська обл.

Скарга на: Державна податкова служба (ДПС)

Суть скарги: Рада бізнес-омбудсмена отримала скаргу від сталеливарного підприємства, що виготовляє металеві вироби для вагонів та залізничні компоненти. Підприємство, що знаходиться в Маріуполі, пережило нелегкі часи у зв’язку з антитерористичною операцією (АТО) в регіоні: втрата ринків збуту, вимушене призупинення виробництва і навіть загроза банкрутства.

Однак на долю сталеливарного заводу припало ще одне випробування, що змусило його звернутися по допомогу до Ради. Підприємство не погоджувалося з рішенням податкової щодо наявності одночасно переплати у понад 52 млн. грн. та заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, яка сягала 37 млн. грн. З’ясувалося, що податковий орган зафіксував недоїмку під час відкриття справи про банкрутство компанії ще в березні 2017 року. Переплата утворилася через коригування скаржником сум ЄСВ у зв’язку з правом підприємства з виробничими потужностями в зоні АТО не нараховувати і не сплачувати єдиний внесок.

Тоді ж підприємство відкоригувало раніше нараховані суми ЄСВ, відобразивши це в податковій звітності.  Більше того, скаржник не зменшив свої зобов’язання по ЄСВ із зарплат працівників.

Підприємство неодноразово просило ДПС врегулювати протиріччя, оскільки сума переплати повністю перекривала суму заборгованості. Тим не менш, зарахувати суму переплати єдиного внеску податковий орган відмовився. Така невідповідність в системі податкового обліку могла призвести до неврахування страхового стажу працівників підприємства і спровокувати соціальне напруження в колективі. Рада розпочала невідкладний розгляд справи.

Вжиті заходи: Інспектор визнав скаргу обґрунтованою. Рада звернулася до ДПС та просила виправити дані про наявність недоїмки та погасити борг підприємства з ЄСВ за спірний період.

Рада ініціювала розгляд скарги підприємства на засіданні експертної групи за участі ДПС в межах Меморандуму про партнерство та співробітництво між РБО та ДПС.

Результат: ДПС дослухалась до рекомендацій Ради. Невдовзі після засідання експертної групи, скаржник зв’язався з інспектором у справі і подякував Раді за допомогу: «Завдяки спільній роботі Офісу бізнес-омбудсмена та адміністрації підприємства вдалося досягти врегулювання спірного питання щодо врахування страхового стажу працівникам заводу по червень 2020 року включно. Також досягнуто домовленості з Державною податковою службою та Пенсійним фондом України про порядок погашення наявного боргу підприємств з ЄСВ за спірний період 2015-2017 рр.». Справу успішно закрито.

Наступний кейс: Рішення про «ризиковість» мінімаркетів з Харківщини скасовано