You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

Податковий орган виконав судове рішення на користь ФОПа

13.05.2020

Скарга на: Головне управління Державної податкової служби у м. Києві  (ГУ ДПС у м. Києві)

Суть скарги: До Ради бізнес-омбудсмена звернувся приватний підприємець з Києва, який займався юридичною діяльністю та сплачував чималі податки до місцевої податкової. Податкова відмовлялася виконувати судове рішення, яке скасовувало борг ФОПа на суму 180 000 грн. Цікаво, що у зв'язку невиконанням судового рішення підприємець фактично не міг офіційно здійснювати свою діяльність і, відповідно, сплачувати податки у бюджет. 

Те, як виник борг скаржника – окрема історія. Свого часу підприємець, сплачуючи податки, перерахував гроші в банк, вчасно та в повному обсязі. Проте банк в подальшому збанкрутів, не встигнувши перевести гроші до податкової. Судова практика в таких випадках свідчить на користь платника податків - якщо він подав платіжні доручення в банк, вважається, що свої обов’язки перед бюджетом виконав.

Тому ще у липні 2017 року Окружний адміністративний суд м. Києва (суд) зобов’язав податковий орган внести зміни до картки особового рахунку ФОПа з єдиного податку з фізичних осіб, відобразивши сплату єдиного податку на суму 180 000 грн. Рішення набрало законної сили у травні 2018 року. 

Проте податковий орган не поспішав. Скаржник був змушений звернутися за допомогою до РБО.

Вжиті заходи: Інспекторка Ради письмово попросила ГУ ДПС у м. Києві та ДПС вжити вичерпних заходів з метою виконання рішення суду. Проте ДПС відповіла, що не зобов’язана виконувати рішення суду, оскільки вона не була стороною в адміністративній справі Скаржника. ГУ ДПС у м. Києві також намагалось знайти формальні підстави для відмови у виконанні рішення. 

У зв’язку із цим Рада провела робочу зустріч із представниками ГУ ДПС у м. Києві та Cкаржником. 

Рада також винесла справу ФОПа на зустріч експертної групи разом з представниками ДПС. ДПС стверджувала, що у них наразі немає технічної можливості виконання рішення, але контролюючий орган працює над розробкою відповідного інструменту.  

Результат: В березні 2020 року ДПС письмово повідомила Раду, що податковий борг Скаржника більше не обліковується. За сприяння Ради, ФОПу вдалося відстояти свої законні права та уникнути повторної сплати 180 000 грн.