08.01.2020

Одеська митниця погодила митну вартість імпортеру добрив

Митні питання: Оцінка митної вартості Одеська обл.

Скарга на: Одеська митниця Державної фіскальної служби (Одеська митниця)

Суть скарги: До Ради звернулося підприємство з німецькими інвестиціями, що займається імпортом та оптовою торгівлею добривами в Україні. Скаржник не погоджувався з коригування митної вартості імпортованих товарів Одеською митницею. 

У 2018-2019 роках підприємство імпортувало добрива на суму понад 70 млн. грн, сплатило з цих транзакцій майже 500 млн. грн. податків і зборів. Поставки добрив здійснювалися за прямим контрактом від іноземного виробника, на кожну партію товару готувалася окрема специфікація-додаток до договору. Текст специфікацій відрізнявся тільки термінами поставки/оплати і ціною товару. Для митного оформлення під час кожної поставки надавалися ідентичні пакети документів.

При зростанні ціни на товар зауважень до документів у митників не виникало. Але коли ціна почала знижуватися через укріплення курсу гривні працівники митниць почали знаходити «розбіжності» в документах і коригувати ціни, підвищуючи вартість імпорту. При цьому «еталоном» вважалася найвища ціна поставки по специфікації за цим договором. Приклади «розбіжностей», які наводив скарник: візуальна відмінність підписів контрагента на документах, оплата товару на кілька днів пізніше. 

Підприємство завозило товар через 4 різні пункти пропуску і всюди виникала однакова проблема. Митники не визнавали ціну, вказану у специфікації, та коригували її в більшу сторону. Підприємство зазначало, що у всіх перелічених випадках у митниць були відсутні законні підстави для витребування додаткових документів, окрім поданих підприємством разом з електронною митною деклараціїю, оскільки документи повністю підтверджували числові значення заявленої декларантом митної вартості.

Вжиті заходи: Вивчивши документи справи, інспектор Ради взяв участь тристоронній зустрічі разом з податківцями та представниками компанії. Митники проаналізували документи, подані скаржником до митного оформлення, озвучили свої зауваження та роз’яснили спірні моменти. Представники компанії висловили готовність надати всіх необхідних для розгляду документів. Досягнені домовленості та аргументи на користь скаржника Рада прописала у листі до ДФС.  

Результат: Одеська митниця дослухалася до аргументів Ради та скасувала рішення про коригування митної вартості. Справу успішно закрито. 
 

Наступний кейс: ДПС скасувала донарахування 66 млн. грн. міжнародній енергетичній компанії Shell