10.12.2019

Кримінальне провадження проти «Інституту транспорту нафти» нарешті припинено

Дії Прокуратури України: Кримінальні провадження проти бізнесу з боку Прокуратури України Київ

Cкарга на: Прокуратура міста Києва (Прокуратура)

Суть скарги: До Ради звернулися акціонери «Інституту транспорту нафти» (ІТН) – провідної компанії з проектування та супроводження об’єктів транспорту, зберігання та розподілу нафти. Підприємство скаржилося на Прокуратуру, яка порушувала розумні строки досудового розслідування. На думку Скаржника, кримінальну справу затягували навмисно, щоб продовжувати арешт цінних паперів компанії.

Кримінальне провадження проти Скаржника порушили ще 2016 року – за заявою колишнього керівника підприємства. Згідно з заявою, за 6 років до того група осіб шахрайським шляхом заволоділа акціями підприємства. Водночас, Скаржник стверджував, що екс-керівник продав цінні папери добровільно, що підтверджується підписаною ним договірною документацією. Цікаво, що екс-директор вирішив звернутися до правоохоронців лише після того, як його вирішили усунити з посади. Тоді, за інформацією Скаржника, екс-керівник почав блокувати проведення зборів та прийняття рішень про зміну менеджменту підприємства.

Протягом понад трьох років у рамках ініційованого кримінального провадження жодних слідчих дій, крім подання клопотань про арешт акцій мажоритаріїв, Прокуратура не проводила. Тим часом, з огляду на систематичні арешти, Скаржник не міг розпоряджатися своєю власністю. Саме тому він звернувся за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена. 

Вжиті заходи: Рада направила письмові звернення до Прокуратури Києва та Генеральної прокуратури України (ГПУ) з проханням взяти на контроль досудове розслідування. Інспекторка підкреслила, що розумні строки досудового розслідування давно порушені, і важливо якнайшвидше прийняти процесуальне рішення по справі.

На що Прокуратура відповіла, що жодних затягувань і порушень розумних строків процесуальні керівники не вбачають. 
Протягом понад півтора року тривала робота Ради над скаргою. Питання Скаржника декілька разів виносили на розгляд робочої групи з ГПУ.

Результат: У листопаді 2019 року Рада підписала меморандум про співпрацю з ГПУ. Кейс Скаржника передали новому керівництву ГПУ. 

Менш ніж за два тижні справу проти підприємства, досудовий розгляд якої тривав понад три роки, нарешті закрили. Скаржник подякував Раді за допомогу: «Протягом півтора року інспектори Ради та бізнес-омбудсмен перебували у тісному контакті з нами, інформували про спільні засідання на рівні ГПУ та Прокуратури Києва. Робота була послідовною та безперервною. Ця справа – не перший наш досвід успішної співпраці з РБО. Для нас концепція роботи Ради – це додатковий механізм прозорого, прогнозованого та об’єктивного захисту наших інтересів та боротьби з проявами корупції».
 

Наступний кейс: За сприяння Ради погоджено межі населеного пункту