16.09.2019

ДФС скасувала донарахування понад 3 млн. грн. підприємству з Черкащини

Податкові питання: Перевірки державних податкових і фіскальних органів Київ

Скарга на: Головне управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (ДФС)

Суть скарги: До Ради звернувся нафтотрейдер з Черкащини. Скаржник не погоджувався з висновками податкової перевірки, згідно з якими мав додатково сплатити понад 3 млн. грн. податків.

ДФС наполягала, що Скаржник задекларував нереальні господарські операцій з контрагентом та занизив податкові зобов’язання з ПДВ. Свої висновки податковий орган будував на тому, що у контрагента не було достатньої кількості працівників та транспорту, щоб здійснити відповідні господарські операції. ДФС додавала, що контрагент Скаржника фігурував у кримінальній справі, і, ймовірно, порушив закон.

Не погоджуючись з рішенням податкового органу, компанія оскаржила його в ДФС його та звернулася за допомогою до Ради бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: Вивчивши документи справи, Рада підтримала позицію підприємства. Інспектор письмово звернувся до ДФС та зауважив, що, податковий орган, досліджуючи спірні господарські операції, не звертав уваги на власне рух активів між сторонами угоди. 

Інспектор зазначив, що порушення кримінальної справи щодо посадових осіб контрагента не є належним доказом фіктивності операцій та не тягне за собою правових наслідків для платника податків.

Судова практика також свідчила на користь підприємства. Верховний Суд, розглядаючи аналогічну справу, дійшов висновку, що відсутність у контрагента матеріальних та трудових ресурсів не виключає можливості реального виконання ним послуг та не говорить про одержання необґрунтованої податкової вигоди покупцем. Наприклад, залучення працівників є можливим за договорами цивільно-правового характеру, аутсорсингу та аутстафінгу. Основні транспортні засоби можуть перебувати в постачальника на праві оренди або лізингу.

Насамкінець, інспектор підкреслив, що законослухняний платник податків не повинен залежати у своїх правовідносинах з державною від іншого платника податків, який порушує законодавство. 

Результат: За результатами розгляду справи фіскальною службою, ДФС задовольнила скаргу підприємства та скасувала донарахування на суму понад 3 млн. грн. Справу успішно закрито. 
 

Наступний кейс: Несподіване ноу-хау українських податківців: трансфертне зарплатоутворення