01.07.2019

Робочі зустрічі з держорганами – дієвий інструмент вирішення справ

Дії Міністерства юстиції України: Виконавча служба Київ

Об’єкт скарги: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (Виконавча служба Мін’юсту)

Суть скарги: До Ради звернулася будівельна компанія з Запоріжжя. Підприємство скаржилося на Виконавчу службу Мін’юсту, яка відмовлялася відкривати провадження з формальних причин.

Наприкінці 2018 року Запорізький адмінсуд зобов’язав Державну фіскальну службу зареєструвати податкові накладні Скаржника на суму 4,5 млн. грн. Відповідний виконавчий лист суду Скаржник направив Мін’юсту, проте через місяць після отримання документа Виконавча служба відмовила підприємству через ненадання документів, що підтверджують повноваження підписанта. Тому Скаржник підготував додатковий пакет документів і направив їх в Мін’юст. Після повторного звернення минув ще місяць, але жодної відповіді підприємство так і не отримало.

Відчуваючи, що Мін’юст навмисно затягує виконання судового рішення та відповідає лише відписками, підприємство звернулося за підтримкою до Ради бізнес-омбудсмена.

Вжиті заходи: Вбачаючи можливе порушення прав та законних інтересів Скаржника, інспекторка Ради письмово попросила Мін’юст перевірити обставини справи та усунути недобросовісну поведінку Виконавчої служби. Натомість, підприємство отримало нову відмову Мін’юсту – у виконавчому документі не було вказано повне ім’я та по батькові посадової особи, яка його видала. Рада була змушена повторно звернутися до Мін’юсту. Інспекторка наголосила, що відмовляти у відкритті провадження про примусове виконання рішення суду з таким аргументуванням протиправно. 

Прагнучи налагодити конструктивний діалог з держорганом, Рада використала ще один інструмент, передбачений Меморандумом про співпрацю з Мін’юстом. Так відбулася зустріч експертної групи за участю заступника бізнес-омбудсмена, інспекторів Ради та спеціалістів Мін’юсту, зокрема, Директора Департаменту Виконавчої служби.

Результат: Під час зустрічі державний орган дослухався до аргументів Ради. У той же день Виконавча служба скасувала відмову та відкрила виконавче провадження за зверненням підприємства. Це дасть змогу Скаржнику відшкодувати 4,5 млн. грн. ПДВ. Справу успішно закрито. 
 

Наступний кейс: Безпрецедентно: ДФС скасувала штраф МЕТRО на суму 2,3 млрд. грн.