20.08.2018

Вирішено системну проблему, пов’язану з неповерненням валютної виручки

Податкові питання: Перевірки державних податкових і фіскальних органів Полтавська обл.

Об’єкт скарги: Головне управління ДФС у Полтавській області (ДФС)

Суть скарги: 17 червня 2017 року до РБО звернувся експортер кукурудзи з Полтавщини. Скаржник не погоджувався з пенею, накладеною ДФС, на суму понад 60 млн. грн. щодо неповернення валютної виручки. 
За словами підприємства, воно експортує кукурудзу до Білорусі вже багато років і досить часто йому доводиться мати справу з покупцями-боржниками. При цьому у Білорусі з 2015 року стягувати заборгованість, проти якої не заперечує контрагент, стало процедурно простіше – тепер її наявність підтверджують нотаріуси, а не суди, як в Україні. 
Коли білоруський покупць заборгував компанії, вона, відповідно до законодавства Білорусі, звернулася до нотаріуса, для того, щоб стягнути заборгованість у примусовому порядку. Ця подія і стала предметом перевірки ДФС. На думку податкового органу, Скаржник порушив правила повернення валютної виручки, оскільки вчасно не звернувся саме до суду. За це він мав сплатити пеню на суму понад 60 млн. грн. 
Всі аргументи Скаржника та Ради щодо правомірності його дій та безпідставності штрафу податкова проігнорувала. Тому експортер оскаржив рішення ДФС та звернувся до суду. 

Вжиті заходи: Проаналізувавши матеріали справи, інспектор Ради визнав скаргу підприємства обґрунтованою. На його думку, застосовувати пеню до підприємства неприпустимо, оскільки воно вчинило всі можливі заходи для повернення валютної виручки в Україну відповідно до законодавства країни боржника. 
Оскільки проблема мала системний характер, Рада рекомендувала Мінфіну внести зміни до законодавства України. Зокрема, передбачити випадки не застосування пені до українських компаній, які звернулись не тільки до судів, але і до органів, до компетенції яких належить вирішення справ про стягнення з нерезидента заборгованості. 
Протягом року Рада моніторила статус виконання рекомендації та слідкувала за законопроектом, який містив запропоновані зміни.

Результат: 4 липня 2018 року Президент підписав Закон України «Про валюту», який повністю враховував рекомендації Ради. Системну проблему було вирішено.
10 липня інспектор Ради був присутній у якості вільного слухача у судовому засіданні по справі Скаржника. Апеляційний суд прийняв рішення на користь підприємства та визнав рішення ДФС та Суду першої інстанції необґрунтованими. Справу успішно закрито.
 

Наступний кейс: Системну проблему з формальними відмовами ДВС відкривати провадження вирішено