19.06.2018

За розповсюдження недостовірної інформації правоохоронцю загрожує кримінальна відповідальність

Податкові питання: Перевірки державних податкових і фіскальних органів Донецька обл.

Об’єкт скарги: Старший слідчий Слідчого управління фінансових розслідувань Маріупольської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (СУ ФР)

Суть скарги:  В серпні 2017 року до РБО звернувся провідний український агротрейдер, який вже протягом десяти років експортує зерно до багатьох країн світу. Підприємство скаржилося, що старший слідчий СУ ФР поширювала недостовірну інформацію про фіктивність його діяльності. 
На початку 2017 року юристи Скаржника випадково дізналися, що майно їх контрагента арештували у кримінальному провадженні. При цьому, обґрунтовуючи арешт майна, старший слідчий СУ ФР зазначила, що Скаржник є «фіктивним підприємством». Вона також зверталася до інших контрагентів Скаржника з вимогою надати інформацію та документи. Навіть в офіційному листуванні співробітниця СУ ФР вона називала бізнес Скаржника фіктивним.
Підприємство з таким статусом не погоджувалося та звернулося до Господарського суду Донецької області. Суд підтвердив, що інформація про фіктивність підприємства є недостовірною. Він зобов’язав Маріупольську податкову інспекцію її спростувати. 
Таке розповсюдження недостовірної інформації посадовими особами СУ ФР шкодило діловій репутації підприємства. Деякі контрагенти Скаржника навіть зупинили з ним господарські відносини, що відобразилося на фінансовому стані компанії. 

Вжиті заходи: Позиція Ради ґрунтувалася на основоположному конституційному принципі – презумпції невинуватості особи. На переконання РБО, використовувати термін «фіктивне підприємство» без відповідного рішення суду ні в якому разі не можна. Відповідно, інспектор Ради письмово звернувся до Генерального прокурора України та Голови ДФС України. Він просив перевірити дії співробітниці СУ ФР, яка розповсюджувала недостовірну інформації про підприємство. Більше того, він наполягав на проведенні роз’яснювальної роботи щодо необхідності дотримання принципу презумпції невинуватості особи.

Результат: Генеральна прокуратура та ДФС дослухались до рекомендацій Ради. Вони провели службову перевірку дій старшого слідчого СУ ФР. За сприяння РБО, Скаржник також ініціював досудове розслідування кримінального провадження щодо співробітниці. 
Відповідно до рекомендацій РБО, ДФС провела роз’яснювальну роботу серед особового складу слідчих підрозділів фінансових розслідувань. Податкова донесла своїм співробітникам, що необхідно дотримуватися принципу презумпції невинуватості особи та забезпечувати доведеність вини. Справу успішно закрито. 
 

Наступний кейс: Експертам Держпраці за пропуски екзаменів – догана