28.12.2017

Мін’юст вдосконалив порядок реалізації арештованого майна

Дії Міністерства юстиції України: Виконавча служба Київ

Об’єкт скарги: Міністерство юстиції України (Мін’юст), Департамент державної виконавчої служби Мін’юсту (виконавча служба Мін’юсту)

Суть скарги: 4 липня 2017 року до РБО зі скаргою на дії виконавчої служби Мін’юсту звернувся УкрСиббанк. Скаржник не міг звернути стягнення на заставну за кредитом нерухомість, не реалізовану на електронних торгах.

У вересні 2016 року виконавча служба Мін’юсту арештувала квартиру в центрі Києва, що належала банку. Наприкінці травня 2017 року її виставили на аукціон держпідприємства СЕТАМ. Проте торги не відбулися через відсутність допущених учасників. Тому банк вирішив звернути стягнення на заставну нерухомість в рахунок суми боргу за кредитом. 

Для того, щоб викупити заставне майно за початковою ціною, Скаржник мав отримати акт про реалізацію предмету іпотеки. Однак для видачі акту державний виконавець вимагав протокол від СЕТАМу про реалізацію майна шляхом зарахування вимог. Проте держпідприємство відповіло, що це неможливо, оскільки протоколи СЕТАМ формуються лише автоматично. У свою чергу, виконавча служба Мін’юсту діяла відповідно до законодавчо прописаної процедури і наполягала на наявності акту. Таким чином, утворилося замкнене коло, яке Скаржник ніяк не міг розірвати.

Банк декілька разів звертався з даною проблемою до керівництва виконавчої служби Мін’юсту, але безрезультатно.

Вжиті заходи: Інспектор РБО детально вивчив матеріали скарги та виявив системну недосконалість в порядку реалізації арештованого майна, затвердженому Мін’юстом. РБО письмово звернулася до Мін’юсту та організувала з ним робочу зустріч. На засіданні робочої групи РБО рекомендувала змінити Порядок реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року №2831/5. 

Результат: За сприяння РБО, Мін’юст вдосконалив порядок реалізації арештованого майна. Тепер, якщо торги не відбулися, акт про реалізацію майна шляхом заліку забезпечених вимог видається на підставі протоколу. Системну неточність успішно виправлено.

 

Наступний кейс: Індивідуальне ліцензування та тривалу кримінальну справу проти агрокомпанії нарешті припинено