24.11.2017

ДФС та МінФін змінили формулу розрахунку бюджетного відшкодування ПДВ за рекомендацією Ради

Податкові питання: Електронне адміністрування ПДВ Харківська обл.

Об’єкт скарги: Державна фіскальна служба (ДФС)

Суть скарги:  Починаючи з липня 2016 року, РБО розглянула три аналогічні скарги на некоректне відображення результатів податкових перевірок в системі електронного адміністрування ПДВ (СЕА).

Підприємства подавали декларації на відшкодування ПДВ до місцевих податкових. ДФС проводила перевірки, за результатами яких виявляла підстави для неповного відшкодування податку. Проте в системі електронного адміністрування у графі «Сума Відшкодування» автоматично відображалася не реально відшкодована, а попередньо заявлена сума. Як наслідок, у графі «Сума Накладних», на яку платник має право зареєструвати податкові накладні, значилася сума вже за вирахуванням заявлених, а не реально відшкодованих коштів.

В одному з випадків Скаржник подав декларацію на відшкодування  ПДВ на суму 10 млн. грн. Після перевірки ДФС повністю відмовила йому у відшкодуванні, але його «Сума Накладних» фактично так і залишилась зменшеною на 10 млн. грн. Відповідно, для того, щоб продовжувати свою господарську діяльність, Скаржник мав поповнити свій ПДВ-рахунок власними коштами.

Вжиті заходи: Після декількох раундів переговорів з ДФС інспектори РБО з’ясували, що описана скаржниками ситуація виходить з неправильного алгоритму в СЕА. Відповідно до позиції податкової, ДФС не може збільшити «Суму Накладних», навіть якщо він був зменшений на меншу суму, ніж потрібно. Для того, щоб податкова фіксувала «Суму Накладних» на фактично відшкодовану суму, РБО рекомендувала ДФС та Мінфіну ініціювати зміни до пункту 200 ст. Податкового кодексу України за одним з двох варіантів:

• «Сума Накладних» має зменшуватися на фактично відшкодовану за результатами перевірок, або

• У разі автоматичного зменшення «Суми Накладних» на задекларовану суму, СЕА має передбачати автоматичне відображення результатів перевірки: у випадку, якщо задекларована сума є більшою, ніж відшкодована, СЕА має збільшити попередньо зменшену «Суму Накладних» на відповідну різницю без додаткового звернення платника ПДВ.

Результат: Після року постійного моніторингу виконання рекомендацій, зустрічей з ДФС та телефонних переговорів проблема була вирішена на системному рівні. Міністерство фінансів України підготувало технічну поправку до Податкового кодексу, після прийняття якої Верховною Радою України  ДФС допрацювала програмне забезпечення та прописала правильний алгоритм відображення результатів податкових перевірок в СЕА. Рекомендації РБО успішно виконані.

Наступний кейс: Забудовник зернового терміналу на Одещині нарешті отримав дозвільні документи