19.10.2017

Агропідприємству з Полтавщини повернули вилучені майно та документи

Полтавська обл.

Об’єкт скарги: Управління Служби безпеки України в Полтавській області (УСБУ в Полтавській області)

Суть скарги: 19 травня 2017 року до Ради зі скаргою на дії УСБУ в Полтавській області звернулося агропідприємство, що займається оптовою поставкою агрохімікатів та насіння сільськогосподарських культур. 

За словами Скаржника, 19 та 21 квітня, саме в розпал посівної компанії, працівники СБУ провели обшуки на складах підприємства. Силовики вилучили комп’ютерну техніку підприємства, документи, бухгалтерську звітність та агрохімікати. Підставою обшуків стали підозри, що компанія має стосунок до контрабанди отруйних речовин і виготовлення з них контрафактних сільськогосподарських хімікатів. Проте підприємство зі звинуваченнями не погоджувалося. Воно стверджувало, що за весь час свого існування взагалі не укладало зовнішньоекономічних контрактів та не купувало товар у нерезидентів. Скаржник повідомив, що співпрацює з суб’єктами господарювання виключно на території України, в межах вимог чинного законодавства. Більше того, Скаржник стверджував, що довів це під час обшуків СБУ, проте силовики все одно вилучили майно та документи.

Скаржник самостійно звертався до СБУ, Прокуратури та районного Суду в Полтаві. Останній виніс рішення на користь підприємства та зобов’язав СБУ повернути вилучено майно. Проте УСБУ в Полтавській області зволікало з виконанням рішення суду. Тим часом Скаржник ніс збитки за невиконаними контрактами. Його господарська діяльність була повністю заблокована. 

Вжиті заходи: Вивчивши матеріали справи, інспектор Ради надіслав офіційний лист-звернення до Генеральної прокуратури України (ГПУ) з проханням перевірити правомірність дій слідчих під час обшуків та повернути Скаржнику документи та майно, вилучені під час обшуку. Крім того, інспектор виніс питання Скаржника на засідання експертної групи в ГПУ та СБУ. 

Результат: 27 липня перший заступник Генерального прокурора повідомив Раді про те, що документи, комп’ютерну техніку та більшість агрохімікатів повернули Скаржнику. Компанія також підтвердила цю інформацію. Справу було успішно закрито. 

 

Наступний кейс: Співробітник Краматорської прокуратори поніс дисциплінарну відповідальність за неправомірні дії