01.09.2017

Херсонська митниця розблокувала вантажі скаржника

Митні питання: Інші дії Херсонська обл.

Об’єкт скарги: Державна фіскальна служба (ДФС), Херсонська митниця ДФС (Херсонська митниця)

Суть скарги: 1 червня 2017 року до РБО звернулося підприємство, вантажі якого Херсонська митниця затримувала на кордоні понад місяць. 

Історія Скаржника, імпортера свинцево-кислотних акумуляторів, розпочалася ще у вересні 2016 року. Перевізник виграв великий тендер на поставку акумуляторів для стільникових веж — споруд для передачі даних мобільного зв’язку. 

Під час поставки перших партій товару на Херсонській митниці виникли проблеми. Державний орган нарахував 6% мита на вантаж, який, за твердженням Скаржника, мав імпортуватися з нульовою ставкою, відповідно до класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД). Митники вилучили товар, і повернути його можна було лише через суд. Але Херсонська митниця передачу матеріалів до суду затягувала, через що Скаржник не міг ані оскаржити дії митниці в суді, ані повернути вантаж.

Тоді Рада допомогла Скаржникові пришвидшити передачу документів до суду. Справу про порушення митних правил Скаржник виграв. Крім того, суд скасував рішення митниці про зміну коду товару.

Херсонську митницю такий результат не влаштував, тому вона подала апеляцію. Далі був Одеський апеляційний адміністративний суд, який виграла митниця, проте Вищий адміністративний суд України прийняв рішення на користь Скаржника. За товаром було закріплено код УКТЗЕД, що не передбачає додаткової сплати ввізного мита. Здавалося б, питання було вирішено, й підстав для блокування імпорту товару більше немає.

Однак у травні 2017 року історія отримала черговий виток. На митницю прибула нова партія акумуляторів, з класифікацією яких виникли аналогічні проблеми. Митниця знову затримала товар для дослідження зразків, хоча мала провести оформлення за 4 години.

Вжиті заходи: 7 червня інспектор РБО зустрівся з керівництвом ДФС. Як правило, лише попереднє вивчення матеріалів справи в РБО триває 10 днів. Проте в даній ситуації інспектор зробив неможливе і зміг ґрунтовно підготуватися до захисту Скаржника лише за 3 дні. Інспектор переконав керівництво ДФС, що аналогічні партії товару можуть імпортуватися з нульовою ставкою мита, відповідно до вищезгаданого рішення Вищого адміністративного суду України.

Результат: Інспектор допоміг Скаржнику швидко розблокувати затриманий на митниці товар і звільнив його від необхідності обґрунтовувати коди УКТЗЕД для кожної партії товару у судовому порядку. Поточний та всі подальші вантажі було оформлено без проблем.

 

Наступний кейс: Зареєстровано податкові накладні на суму 2 млн. грн.