13.08.2015

Виконання норм Конституції Президентом України

Об’єкт скарги. Президент України

Суть скарги.  У період із травня по червень 2015 року Рада бізнес-омбудсмена отримувала скарги від деревообробних підприємств щодо ситуації навколо зволікання із підписанням Президентом України Закону України №1362 «Про внесення змін до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (щодо мораторію на експорт лісо- та пиломатеріалів у необробленому вигляді), який 09 квітня 2015 року був прийнятий Верховною Радою України в цілому, а 14 квітня 2015 року направлений на підпис Президентові України, але не був вчасно підписаний Президентом. Скаржники стверджували, що у разі підписання та оприлюднення закону вчасно, це дало б змогу зекономити кошти підприємства на закупку сировини.

Вжиті заходи. 18 червня 2015 року Рада бізнес-омбудсмена звернулася до Президента України, апелюючи до положень статті 94 Конституції України, відповідно до якої Президент України протягом п’ятнадцяти (!) днів після отримання закону підписує його та офіційно оприлюднює  або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду. У разі, якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.

Результат. 07 липня 2015 року Закон було підписано Президентом України. Виносячи за дужки економічну складову ситуації, зокрема те, що закон може стати певним бар’єром у торгівельних відносинах із країнами ЄС та СОТ, Офіс бізнес-омбудсмена твердо переконаний, що норми Конституції повинні виконуватись беззастережно для побудови справедливого суспільства, правової держави та передбачуваного бізнес-середовища.

Наступний кейс: Проблеми з видачою дозволу Державною архітектурно-будівельною інспекцією України